1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alborosie
3 years ago
13

Margo purchase teas from a warehouse and marks up the price 20%. When teas got unsold for two mouths, she marked the price down

for 20%. She says that she is breathing even, that is, she is getting the sam price for the teas that she paid for it. Is she correct? Explain.
Mathematics
1 answer:
sladkih [1.3K]3 years ago
3 0
No because you are going to get more money off.You have to make a proposition to help solve this.
You might be interested in
What's the answer to this? Or how do I figure it out?
trapecia [35]
B.) 14/43 
1&2 =7+7
= 14
Bottam:
14 + 8 +6 + 9 +6
= 43
Lastly
= 14/43

6 0
2 years ago
HELP PLEASE ANSWER QUICKLY!
quester [9]

Answer:

3 twelths is your answer :)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
An electrician charges $45 for each home visit plus $19.95 every hour he spends working. Which sentence could be used to find C,
VARVARA [1.3K]

Answer:

C= 45 + 19.95h

Step-by-step explanation:

45 for each home vist means one time payment

19.95 ever hour means you are charged 19.95 every hour

H= hour

4 0
3 years ago
Write and solve an equation based off the verbal phrase. 10 less than half a number is 27
Naily [24]
Do 27 - 10 = 17∠ 10 
Your welcome
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Megan ate 3/4 of a cookie. wrote and equivalent fraction for the amount of cookie Megan didn't eat
    8·2 answers
  • Please help!! I have no idea!!
    10·1 answer
  • Y=x-6 3x + 2y=8 use the substitution method how to solve?
    9·1 answer
  • Please help me simplify this
    13·2 answers
  • What are the solutions of the equation x^2+4x+4=25
    11·1 answer
  • A child's sandbox is 5 feet wide, 4 feet long, and 3 feet deep. Grace fills the sandbox so that the sand is 2 ½ feet deep. What
    8·1 answer
  • Can someone help with this- ppl r making excuses that they “can’t see the picture” and I’m pretty sure everyone knows that they
    13·1 answer
  • What is the unit price for a piece of cheese if 1.24 pounds costs $11.25?
    6·1 answer
  • !!!KHAN ACADEMY!!! help please
    13·1 answer
  • Solve the inequalities by graphing. Identify the graph that shows the following equations.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!