Answer:
$1.80 per pound
Step-by-step explanation:
divide the cost by the number of pounds of strawberries to get your answer
ASA postulate because theres two angles and the side in the middle
The first three terms of sequence are 9 , 6 , 3
<em><u>Solution:</u></em>
Given the recursive function f(n) = f(n - 1) - 3
Where f(1) = 9
To find: First three terms of sequence
Substitute n = 2 , n = 3 and n = 4 in given recursive function
When n = 2
f(n) = f(n - 1) - 3
f(2) = f(2 - 1) - 3
f(2) = f(1) - 3
f(2) = 9 - 3 = 6
f(2) = 6
Thus second term is 6
When n = 3
f(3) = f( 3 - 1) - 3
f(3) = f(2) - 3
f(3) = 6 - 3 = 3
f(3) = 3
Thus the third term is 3
When n = 4
f(4) = f( 4 - 1) - 3
f(4) = f(3) - 3
f(4) = 3 - 3
f(4) = 0
Thus the fourth term is 0
Thus first three terms of sequence are 9 , 6 , 3
Answer:
Multiply each expression by the same number.
Step-by-step explanation:
Answer:
Let the distance of school and house is x k m
Then time taken at speed 2.5 km\hr=
2.5
x
hr
And time taken at speed 4 km\hr=
4
x
hr
∴
2.5
x
−
4
x
=
60
12
⇒
10
4x−2.5x
=
5
1
⇒x=3 km
Then the distance of school and house is 3 k m
may this help you