1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlada [557]
2 years ago
7

The population proportion for a certain characteristic is 0.28. In a sample of

Mathematics
1 answer:
Allisa [31]2 years ago
3 0

Answer:

B. p= 0.25

Step-by-step explanation:

Pls give brainliest if helps

You might be interested in
Steve wants to use his 18% employee discount to buy a video game that has a regular price of $69.99. A 6.5% sales tax is applied
ElenaW [278]

Answer:

$61.12

Step-by-step explanation:

Price of the Video game = $69.99

Discount = 18%

Discount price = 18% of $69.99

                         = $69.99*18/100

                         = $12.6

Price after Discount = Price - Discount price

                                  = $69.99 - $12.6

                                  = $57.39

Sales tax = 6.5% applied to the discounted price

                = 6.5% of $57.39

sales tax in dollars = $57.39 * 6.5/100

                               = $3.73

The amount he pays for the game = $57.39 + $3.73

                                                          = $61.12

4 0
3 years ago
Reba used 12 centimeters of tape to wrap 3 presents.How much tape will Reba need in all if she has wrap 6 presents?
AysviL [449]

Answer:

24

Step-by-step explanation: We have to find out how much centimeters of tape we need to wrap one present, so you have to divide 12 by 3=4

so you need 4 centimeters of tape to wrap one present. Now we have to find out how much tape we need for 6 presents, so we do 4x6=24.

3 0
2 years ago
What is the perimeter of the rectangle?<br> A 30 cm<br> B. 60 cm<br> C. 200 cm<br> D. 400 cm
Olin [163]

Answer:

60 cm

B.)60 cm

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ken wants to buy two shirts. The original price of the first shirt is $34, and the original price of the second shirt is $28. Ke
velikii [3]
78 with coupons for the answer!
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Rob has a 2-liter bottle of iced tea. He poured an equal amount of the iced tea into 8 containers. How many milliliters did Rob
Anastasy [175]
250, because 2000÷8=250
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find 2.5% annual simple interest<br> on $500.
    11·1 answer
  • A bookstore packs six books in a box the total weight of the box is 14 1/4 times if each book has the same weight what is the we
    5·1 answer
  • Kelly bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price
    11·1 answer
  • I NEED THE ANSWER PLZ. Rosalie takes the bus everyday to school . the is 8 min long . write an equation where D represents the n
    8·2 answers
  • Water boils at 100 \degree \text{C}100°C100, degree, C. This is 400\%400%400, percent more than my room's temperature. What is m
    14·2 answers
  • Suppose f is a linear function such that f(3 = 5 and f(7 = -4. find the equation for f
    8·1 answer
  • Find the measure of angle x in the figure attached<br><br> A) 35°<br> B) 48°<br> C) 69°<br> D) 78°
    8·1 answer
  • robyn sells fruit at the farmers market for $2 per pound. her expense are harvesting the fruit plus a fee per week for the marke
    5·1 answer
  • I NEED HELP PLEASE
    10·1 answer
  • Math question help me
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!