1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lubasha [3.4K]
3 years ago
10

Convert the following fraction to a decimal.

Mathematics
1 answer:
Nookie1986 [14]3 years ago
6 0
I think it’s C but I could be wrong but I don’t think I am
You might be interested in
The midpoint of AB is M(4, -1). If the coordinates of A are (2,5), what are the
ozzi

Answer:

(6,-7)

Step-by-step explanation:

take b as x2,y2

then apply mid point formula

x=(x1+x2)/2

y=(y1+y2)/2

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of this line?
Talja [164]

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

Slope= rise/run

Since the line is decreasing, it will be negative.

6 0
3 years ago
In triangle ABC shown below, side AB is 8 and side AC is 6:
lbvjy [14]
Segment AD is 4, and segment AE is 3. This is because AB is 8, and half of 8 is 4, and then AC is 6, and half of 6 is 3.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Beth will borrow $10,000 which earns 4% compound interest and she will repay that amount in 20 years. How much interest was earn
Serggg [28]

Answer:

I=\$11,911.23

Step-by-step explanation:

we know that    

The compound interest formula is equal to  

A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}  

where  

A is the amount that she will repay  

P is the amount borrowed  

r is the rate of interest  in decimal

t is Number of Time Periods  

n is the number of times interest is compounded per year

in this problem we have  

t=20\ years\\ P=\$10,000\\ r=0.04\\n=1  

substitute in the formula above  

A=10,000(1+\frac{0.04}{1})^{1*20}  

A=10,000(1.04)^{20}  

A=\$21,911.23  

Find out the interest

I=A-P

substitute the values

I=\$21,911.23-\$10,000=\$11,911.23

5 0
3 years ago
A hardware store sells 45 boxes of nails for $67.50. Assuming that each box is the same price, what is the price per box?
Veronika [31]

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

You take 67.50/45= 1.50

Hope this helps! <3

6 0
3 years ago
Other questions:
  • the points (4, -6) and (9, -6) represent the location of two towns on coordinate grid, where one unit is equal to one mile. what
    12·2 answers
  • Derek has a bird that weighs 5 pounds. Use the double line diagram below to help you determine approximately how many kilograms
    14·2 answers
  • Timothy gets a phone call from some of his friends. They say they will be at the library which is 5/8 mi away. He walks at a ste
    11·1 answer
  • Describe how to graph the points (3, -2) and (-1, -7).
    14·1 answer
  • X 8.2.79
    14·1 answer
  • Help me plz..........
    10·2 answers
  • Cassandra has $2000 dollars in a bank account that she uses to make automatic $900.01 mortgage
    10·2 answers
  • Please help quick quick
    11·2 answers
  • I NEED HELP CUZ I DONT KNOW HOW TO DO THIS​
    14·1 answer
  • Energy for both renewable and nonrenewable sources originally comes from
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!