It depends how you name the sides of triangle.
Look at picture at the result.

PS. Sorry for my terrible drawing but I did it as fast as possible :)
Answer:
The price of ribbon is $0.63 per meter.
Step-by-step explanation:
It is given that:
Cost of 3 meter ribbon = $1.89
Unit price per meter = 
Unit price per meter = $0.63 per meter
Therefore,
The price of ribbon is $0.63 per meter.
Answer:
<h3>
x = 6 ft. long shadow</h3><h3>
</h3>
Step-by-step explanation:
its a ratio and proportion:
<u> 15 ft. tall giraffe </u> = <u> 5 ft. tall bird </u>
18 ft. shadow x shadow
15 (x) = 18 (5)
x = 90 / 15
x = 6 ft. long shadow
Answer:
The ratio is 2:3. 10m:15m is the fraction 10/15. Reduce to 2/3. The ratio is 2:3.
Step-by-step explanation:
1) The equation that can be used to describe this situation is; a + 2a + 1 + 5a = d
2) The equation that can be used to describe this situation is; a = 2b + 800
<h3>How to solve Algebra Word Problems?</h3>
Length of original piece = d
length of first piece = a
The second piece is twice as long as the first piece. Thus;
Length of second piece = 2a
The third piece is one inch more than five times the length of the first piece. Thus;
Length of third piece = 1 + 5a
Thus, equation for total length is;
a + 2a + 1 + 5a = d
2) State A produced 800 million pounds of apples more than twice the amount of apples in State B.
If a represents the amount of apples grown in State A and b represents the amount of apples grown in State B, then we have;
a = 2b + 800
Read more about Algebra Word Problems at; brainly.com/question/4344214
#SPJ1