10(4^2-(9)
Since 16-9 is 7
And 10 times 7 is 70
Hi there! The unit rate per carton is $4.
To find our answer we must divide the total cost by the total cartons bought.
$ 48 / 12 = $4
One pie costs 0.10
you are buying 40 pies so...
40 x 0.10 = $4
one cup of coffee costs 0.50
you are buying 20 coffee so...
20 x 0.50 = $10
$4 + $10 = $14
It costs $14 to buy 40 pieces of pie and 20 cups of coffee