1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldenfox [79]
2 years ago
15

PLEASE HELP DUE RIGHT NOW!!!

Mathematics
1 answer:
Anika [276]2 years ago
7 0

Answer:

linear

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If f(x)=4(3x-5), find f^-1(x)
Margaret [11]

Answer:

f^-1(x) = (x+20) / 12

Step-by-step explanation:

f(x) = 4(3x-5)

Let y be the image of f.

y = 4(3x-5)

y = 12x-20

y+20 = 12x

x = (y+20) / 12

f^-1(y) = (y+20) / 12, so

f^-1(x) = (x+20) / 12

3 0
2 years ago
Tell whether each number is rational or irrational: Pi, -1/2, the square root of 2/3, and 0.57575757
DedPeter [7]
Pi: Irrational
√(2/3): Irrational

0.57575757 is rational 
and -1/2 is rational.
I hope this helps.
5 0
3 years ago
HEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEELPPPPPPPPPPPP IM TRYING TO MAKE A BRAINLY ACCOUNT AND IT SAYS I CANT DO IT RIGHT NOW HEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
NikAS [45]

Answer:

You already made an acc-

Step-by-step explanation:

Wdym?

4 0
2 years ago
I really need help please
Iteru [2.4K]
Answer is C
Because 2 is your Y intercept and -1/2 means your going to move down 1 then move 2 to the right
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
1/2 n + 3 = 6 please the answer thank u
spin [16.1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

1/2 n + 3 = 6

-3 -3

1/2 = 3

Answer is 1.5=n

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose a force of 30 N is required to stretch and hold a spring 0.1 m from its equilibrium position. a. Assuming the spring obe
    8·2 answers
  • 66253 divided by 317
    7·2 answers
  • A plane is defined by two lines. What's the counterexample
    9·1 answer
  • The revenue from selling x shirts is r(x) = 11x.
    6·1 answer
  • A gallon of moo milk costs $5.12. what is the unit price of an 8 ounces of moo milk
    13·1 answer
  • Ben's favorite deli says the average serving time is 12 minutes. Ben notices that the wait time at the deli varies at different
    14·2 answers
  • James is following this recipe to make flapjacks.
    11·1 answer
  • Can you help me in this question
    10·1 answer
  • Solve for x.<br><br> x - 13 =-7
    13·2 answers
  • Helpppppppppppppppppppppppp
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!