1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svlad2 [7]
3 years ago
14

A 9-yard roll of string costs $3.42. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
Karolina [17]3 years ago
5 0

<em>Answer:</em>

<em>$0.38 per yard</em>

<em>Step-by-step explanation:</em>

<em>Step 1:</em>

Given; A 9-yard roll of string that costs $3.42.

Required; To find the unit price

<em>  Step 2:</em>

Convert $3.42 to cents

1 ~dollar=100~cents ~\\therefore,\\$3.42=3.42~x~100=342~cents~

<em>Step 3:</em>

<em>Find the unit price</em>

\frac{9 yard}{1 yard} =\frac{342 ~cents}{x~cents}

9x=342

\frac{9x}{9} =\frac{342}{9}

x=38~cents

<em>Convert to dollars</em>

x=\frac{38}{100}

x=0.38~per~yard

Hence the unit price is $0.38 per yard.

You might be interested in
7/2x + 1/2x + 5 1/2 + 92x <br> the value of x is..
jeka94

I'm not entirely sure what you mean but simplifying this expression results in 96x + 5 1/2.

8 0
3 years ago
Hello can anyone give me the full answer to this step by step?
Andre45 [30]

Answer:

1. f = 16 degrees

2. h = 10 degrees

Step-by-step explanation:

1. f = (180 - 67+46 - 4) / 4

2. h = (180 - 60 + 90) / 3

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is a rational number?
Sever21 [200]

Step-by-step explanation:

A rational number is any number that can be divided (written as a fraction) by.

Examples: 1/2, 3, 5/9

*Irrational numbers: cannot be divided

Examples: π, 3.53465374765768957965...

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=4x%20-%20%20%7Bx%7D%5E%7B3%7D%20" id="TexFormula1" title="4x - {x}^{3} " alt="4x - {x}^{3} "
nydimaria [60]
X(2+x)(2-x) I think that’s correct
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is four L greater than or less than 3000 mL?
matrenka [14]
4liters is greater than 3000mL.
thats because 3000mL equals to 3liters
hope it helped
4 0
3 years ago
Other questions:
  • In Mark's collection of antique bottles, 1 over 2 of of the bottles are dark green. Write three equivalent fractions for 1 over
    15·1 answer
  • A florist is creating centerpieces for an upcoming event later this evening. She has already been working for two hours and has
    10·1 answer
  • Based on the graph below, what is the total number of solutions to the equation f(x) = g(x)? graph of function f of x equals 2 m
    14·2 answers
  • How to Simplify Rational Expressions?
    7·1 answer
  • Which transformation have been preformed on a graph of f(x)=x2 to obtained the graph of g(x) =-3(x+1)2-4?
    6·1 answer
  • By United States cultural standards, it has been determined that 6 people live comfortably in 1500 square feet of living space.
    10·2 answers
  • Please help me with this!!!!
    5·2 answers
  • Multiply 35 x 2/15 plsssssssssssssss
    11·2 answers
  • Help please show work <br><br> A 18 <br> B 2<br> C 9 <br> D 1
    10·1 answer
  • Hi this assignment is due by this week I need someone to help me do this
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!