1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svlad2 [7]
2 years ago
14

A 9-yard roll of string costs $3.42. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
Karolina [17]2 years ago
5 0

<em>Answer:</em>

<em>$0.38 per yard</em>

<em>Step-by-step explanation:</em>

<em>Step 1:</em>

Given; A 9-yard roll of string that costs $3.42.

Required; To find the unit price

<em>  Step 2:</em>

Convert $3.42 to cents

1 ~dollar=100~cents ~\\therefore,\\$3.42=3.42~x~100=342~cents~

<em>Step 3:</em>

<em>Find the unit price</em>

\frac{9 yard}{1 yard} =\frac{342 ~cents}{x~cents}

9x=342

\frac{9x}{9} =\frac{342}{9}

x=38~cents

<em>Convert to dollars</em>

x=\frac{38}{100}

x=0.38~per~yard

Hence the unit price is $0.38 per yard.

You might be interested in
URGENT PLEASE SOMEONE I'LL PUT THE BRAINLIEST 5 POINTS AND THAT CROWN
iogann1982 [59]

Answer: so what you would do is would would take the first number that being -2 and add it to the problem like this y=2(-2)+1 and what you do is you times 2 and x2 which give you -4 then you add 1 which gives you -3 so y = -3

Step-by-step explanation:

Y=2(-2)+1               Y=2(-1)+1

-4+1                           -3+1

-3                                -2

y=2(0)+1                 Y=2(1)+1

0+1                             2+1

0                                 3

y=2(2)+1

4+1

5

7 0
2 years ago
If the function m(x) goes
Sergeu [11.5K]

Answer:

(-5,15)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is the product of all constants $k$ such that the quadratic $x^2 + kx +15$ can be factored in the form $(x+a)(x+b)$, where
Setler79 [48]

Answer:

k=-16,k=-8,k=8,k=16

Step-by-step explanation:

We are given quadratic equations as

x^2+kx+15

and it can be factored as

=(x+a)(x+b)

now, we can multiply factor term

(x+a)(x+b)=x^2+(a+b)x+ab

now, we can compare

x^2+(a+b)x+ab=x^2+kx+15

so, we get

k=a+b

ab=15

we are given that

'a' and 'b' are integers

so, we can find all possible factors

15=(-1\times -15),(1\times 15)

15=(-3\times -5),(3\times 5)

so, we can find k

At (-1\times -15):

k=a+b

we can plug values

k=-1-15

k=-16

At (1\times 15):

k=a+b

we can plug values

k=1+15

k=16

At (-3\times -5):

k=a+b

we can plug values

k=-3-5

k=-8

At (3\times 5):

k=a+b

we can plug values

k=3+5

k=8

So, values of k are

k=-16,k=-8,k=8,k=16

6 0
3 years ago
Need help asap i will help u if u help me
sammy [17]

Answer: (10,9) is the correct answer.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Karen, Susan, and Meg are all in a workout program. Susan lost three less than twice as many pounds as Karen. Meg lost seven mor
KiRa [710]

Answer:

Karen will get mad because, Susan lost so much weight than her, she will call the police, rant to the manager of the program, cuss at Susan then get banned from the program and go to jail.

Step-by-step explanation:

That's what would REALLY happen, or did you want me to answer the math problem?

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Your parents have been advised to save 5% of their income for your college education, which would include money for housing, tui
    8·2 answers
  • Kate is building a rectangular wall.the wall will be 332 bricks wide and 39 bricks tall how many bricks does she need to build t
    12·1 answer
  • use the change of base formula to evaluate log[3](58). then convert log[3](58) to a logarithm in base 4?
    5·1 answer
  • How much did a lottery winner of $1000 take after being deducted 35 percent for taxes?
    11·2 answers
  • Omar is born weighing 8 pounds,3 ounces.The doctor say he should gain about 5 ounces each week for the next 4 weeks.How much sho
    5·2 answers
  • How do i graph this equation y=x+3
    6·1 answer
  • Write an equation of the line in point-slope form y-y_1=m(x-x_1) from the given point and slope.
    9·1 answer
  • Help me out pleaseeee
    12·1 answer
  • Terry and Ed start a lawn mowing business and purchase the mowers and equipment for $800. They charge $20 for each lawn and use
    7·1 answer
  • The quotient of the product of 32 and 15 and the difference of 17 and 9 as a numerical expression?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!