1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svlad2 [7]
3 years ago
14

A 9-yard roll of string costs $3.42. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
Karolina [17]3 years ago
5 0

<em>Answer:</em>

<em>$0.38 per yard</em>

<em>Step-by-step explanation:</em>

<em>Step 1:</em>

Given; A 9-yard roll of string that costs $3.42.

Required; To find the unit price

<em>  Step 2:</em>

Convert $3.42 to cents

1 ~dollar=100~cents ~\\therefore,\\$3.42=3.42~x~100=342~cents~

<em>Step 3:</em>

<em>Find the unit price</em>

\frac{9 yard}{1 yard} =\frac{342 ~cents}{x~cents}

9x=342

\frac{9x}{9} =\frac{342}{9}

x=38~cents

<em>Convert to dollars</em>

x=\frac{38}{100}

x=0.38~per~yard

Hence the unit price is $0.38 per yard.

You might be interested in
Which of the following represents the line of symmetry of the parabola represented by the equation x2 - 10x + 21 = 0?
bekas [8.4K]
The correct answer is 5
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
LA and B are vertical angles. If m_A = (5x + 5) and m_B = (4x + 29), then find the measure of_A.​
OverLord2011 [107]

Answer:

If A and B are vertical angles, then they are congruent, so their measures are equal.

This means

(5x + 5)º = (4x + 29)º

5x + 5 = 4x + 29

x = 24

Then angle A has measure (5*24 + 5)º = 125º.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Whats 19 divided by 5 in long division
viktelen [127]
19 divided by 5 in long division is = \frac{19}{5} = 3.8

Move the decimal 1 place to the left.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Describe how the graphs of y=1/2x +7 is the same and different from the graph of y= 12x + 7
TiliK225 [7]

Answer:

the slope of the line for y=12x+7 is steeper compared to the other equation

they both have the same y-intercept of y=7

Step-by-step explanation:

i just plugged it into desmos and looked at the graph

hope this helps <3

3 0
3 years ago
Carey earns $9.75 working part time on weekends. The table below shows the amount, a, Carey earns for working h hours.
shutvik [7]
$29.25 in 3 hours. explanation: if he makes $9.75 in 1 hour then 9.75 x 3 (hours) would equal $29.25
7 0
3 years ago
Other questions:
  • A drama club sells tickets to a performance. The cost is $1 for each adult and students are free.
    11·1 answer
  • Write an equation for the graph​ below, which represents an exponential function f with base 2 or​ 3, translated​ and/or reflect
    8·1 answer
  • Is (-1,7) a solution for the system of linear equations below? x + 2y = 13 and 3x - y
    8·1 answer
  • 2/6 over 2/5 is witch one &gt;&lt; or =
    11·2 answers
  • What is the value of the expression?
    7·1 answer
  • I need help will mark brainliest​
    9·1 answer
  • Wich one those not match?​
    14·2 answers
  • PLEASE HELP!!!!!<br> What is m&lt;1
    10·2 answers
  • Which number is the largest 1.2 x 10^4, 4.5 x 10^-3,3.8x10^3,7.5^3
    5·1 answer
  • What is the domain of the line.pls answer​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!