1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Liono4ka [1.6K]
2 years ago
7

In the triangle below,

Mathematics
1 answer:
Setler [38]2 years ago
8 0

Answer: 90 degrees

Step-by-step explanation: The other options are not in their neared tens only 90 degrees is.

You might be interested in
A circular fish pond is shown below. What<br> is the circumference of the pond? The radius is 18.5cm
alisha [4.7K]

Answer:

about 116.18

Step-by-step explanation:

Circumference is 2PI*radius

So it should equal 37*3.14 which equals about 116.18

7 0
2 years ago
Any help would be great!
Virty [35]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store is instructed by corporate headquarters to put a markup of 25​% on all items. An item costing ​$16 is displayed by the s
tigry1 [53]

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

the manager's error could likely be putting the percentage mark up rather than the markup price added to the original price

25%×16

= $4

mark up price= (16+4)$

= $20

7 0
2 years ago
Consider the line which passes through the point P(3, 1, 5), and which is parallel to the line x=1+5t,y=2+5t,z=3+1t Find the poi
padilas [110]

Answer:

The point of intersection

(0,-14,22/5), (2,0,24/5), (-22,-24,0).

Step-by-step explanation:

Check attachment for solution

7 0
3 years ago
Which algebraic expression represents "the bagels were divided equally into fifteen bags"? 15 + b 157b StartFraction 15 Over b E
maria [59]

Answer: (d)-  \dfrac{b}{15}

Step-by-step explanation:

Suppose 'b' is the number of bagels

It is to be divided into 15 bags

So, we use the divide operator i.e.

\Rightarrow b\ \div\ \15=\dfrac{b}{15}

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the inverse of y=6^x
    9·1 answer
  • How is interest similar to sales tax in markup
    11·1 answer
  • At the frozen yogurt shop
    7·1 answer
  • Solve the equation.<br> -13 = 2b - b - 10
    15·1 answer
  • What is an equation of the line that is perpendicular to y=−2/3x+5 and passes through the point (2, 11) ? Enter your equation in
    14·1 answer
  • The product of 3 consecutive even integers is equal to the cube of the first plus the square of the second plus twice the square
    14·1 answer
  • What’s the correct answer?? I will mark as brainlest
    15·1 answer
  • Marta spends $15.98 for 2 pounds of pecan halves. What is the unit price?
    6·2 answers
  • ok yall i need help and yall kinda no treading the question fully READ ITTTTT, i will give brainleist
    14·2 answers
  • Car m left town q and car n left town p at the same time. at noon car m traveled 2/3 of the distannce from q to p and car n had
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!