1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
joja [24]
2 years ago
10

Answer fast but correctly​

Mathematics
2 answers:
Alenkinab [10]2 years ago
8 0

Answer:

The answer is A

3^2=9

9-2=7

Answer 7

olasank [31]2 years ago
3 0

{m}^{2}  - n \\ Given, \:  \: m = 3 \:  \: n = 2, then, \\ \:  \:  {(3)}^{2}  - 2 \\  = 9 - 2 \\  = 7

<u>Answer</u><u>:</u>

<u>a.</u><u> </u><u>7</u>

Hope you could understand.

If you have any query, feel free to ask.

You might be interested in
Which professionals most directly use geometry in their work A) accountants B)astronomers C)judges D)pharmacist E) politicians
madam [21]
Astronomers deal with objects in space, so it's most likely they would use geometry to determine how far they are, how big they are, etc.

Have a nice day! :)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Using the following image, find GH given HI = 1 and GI =<br> = 9.
shepuryov [24]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the Distributive Property to rewrite the algebraic expression. 7(6m + 7)
jeka57 [31]

Step-by-step explanation:

first, distribute 7 to 6m (this means 7 • 6m)

7 • 6m = 42m

then distribute 7 to 7 (which is 7 • 7)

7 • 7 = 49

your simplified expression is <u>42m + 49</u>. i hope this helps! have a great day <3

6 0
3 years ago
Write a paragraph explaining how to solve 429 x 35 !
d1i1m1o1n [39]
1. lay your numbers out
6 0
3 years ago
What is the constant term of 4x-2y+3
Alex787 [66]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are the formulas to calculate acceleration A. velocity and time B. displacement and time C. Change in distance and time D.
    15·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    11·1 answer
  • 2(h-8)-h=h-16 what is the solution
    5·1 answer
  • Which answer is right?
    7·1 answer
  • What is the word phrase for 5x+2
    8·1 answer
  • Luis has four times as much dime than quaters. total is $6.75
    10·2 answers
  • How do you leave an answer in terms of pi?
    11·1 answer
  • Please help giving brainliest
    15·2 answers
  • Which of the following values for x and y make the equation 4x+2y+3=19 true?
    12·1 answer
  • 23. A shipment of goods weighs 5 tons.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!