1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
luda_lava [24]
2 years ago
9

Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?

Mathematics
1 answer:
Strike441 [17]2 years ago
4 0

Answer:

Each pen costed $5.

Step-by-step explanation:

Simple, the coefficient (5) is the cost for one of the pens & the x is the amount of pens bought.

Hope this helped & please give me the brainliest if it did!

You might be interested in
Which is the perimeter for the following?
ElenaW [278]

Step-by-step explanation:

Add thel and multiply the 2

8 0
2 years ago
A motorist travels from town A to town B, which are 84km apart. If he has completed 7/8 of his journey, what is the distance he
TEA [102]

The distance that he has traveled exists 73km 500m.

<h3>What is the distance?</h3>

Distance exists described as the amount of space between two items or the condition of existing far apart. The distance of an object can be described as the complete path traveled by an object.

Given: A motorist travels from town A to town B, which exists 84km apart. He has finished 7/8 of his journey.

To estimate the distance that he has traveled

He covered 7/8 out of 84 km

So, 7/8 × 84 = 73.5 km

The distance he has traveled = 73 km 500 m

Therefore, the distance that he has traveled exists 73km 500m.

To learn more about distance refer to:

brainly.com/question/26550516

#SPJ9

5 0
1 year ago
Someone please helpp meeee w this like i don’t understand
MrMuchimi

Answer:

C

Step-by-step explanation:

it cant pass since multiple points intersect

3 0
2 years ago
How many ink cartridges can you buy with 150 dollars if one cartridge costs 15 dollars ?
musickatia [10]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

Very easy equation if you know how to do it. All you need to do is divide your total amount of something (in this case "150" as that's our amount of "money we're given") by whatever the price or amount is. (In this case 15. Each cartridge costs $15. I'm not amazing at explaining things like this.. Sorry about that. If you have any questions about this feel free to let me know!)

So to put it "all together":

150 ÷ 15 = 10.

10 is your answer.

Hope this helps and have a nice day!

8 0
3 years ago
Show a reciprocal numerical expression for each equation using multiplication, please!
iris [78.8K]
\frac{2}{3}÷ 4 = \frac{2}{3} \times  \frac{1}{4} = \frac{1}{6}

\frac{1}{8}÷ 3 = \frac{1}{8} \times \frac{1}{3} = \frac{1}{24}

\frac{3}{4}÷ 6 = \frac{3}{4} \times \frac{1}{6} = \frac{1}{8}

\frac{1}{36}÷ 2 = \frac{1}{6} \times \frac{1}{2} = \frac{1}{12}

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Write words to match the expression 3+ (4 times 12)
    10·1 answer
  • find the equation for the line passing through the point (-2,4) and parallel to the line whose equation is y=3x+11
    11·1 answer
  • 15. Given A (X) define the characteristic function A : X {0, 1} by Suppose that A and B are subsets of X. (i) Prove that the fun
    15·1 answer
  • the expanded form of of a number is 50,000+2,000 +800 ±6 .Write this n umber is standard form . Then explain how you know if any
    6·2 answers
  • A musician uploads a music video to the Internet and sends a link to the video to 4 friends. Each friend then sends the link to
    14·2 answers
  • What is the degree of the polynomial below?<br>2х^2 + 3x +1​
    10·1 answer
  • Step by step to this please
    10·2 answers
  • The point-slope form of the equation of a line that passes through points (8, 4) and (0, 2) is y – 4 = (x – 8). What is the slop
    12·1 answer
  • I cant seem to get this i feel so dumb
    10·1 answer
  • Quadrilateral CDEF is similar to quadrilateral GHIJ. Find the measure of side HI.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!