1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fittoniya [83]
3 years ago
5

The perimeter of the square piece of gold is 12 milllimeter. how long is each side

Mathematics
1 answer:
Firdavs [7]3 years ago
4 0
48 mm long

Since a square has all equal sides, it will be 12mm for all sides

Perimeter = L (Length) + W (Width) + L + W
(In this case since it’s a 2D shape)

12 + 12 + 12 + 12 = 48

Hope this helped :)
You might be interested in
Right triangles are similar. Always Sometimes Never
zavuch27 [327]

Answer:

Always

Step-by-step explanation:

Right triangles are always similar.

All right triangles have a 90 degree angle.

This means that, they would all look visually similar because of the 90 degree angle.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
All in standard Notation please :/ 2.09 x 10^5
Assoli18 [71]

9514 1404 393

Answer:

  • 209,000
  • 94,387
  • 0.0013

Step-by-step explanation:

Write the power of ten in standard form and do the multiplication.

  2.09 × 10^5 = 2.09 × 100,000 = 209,000

  9.4387 × 10^4 = 9.4387 × 10,000 = 94,387

  1.3 × 10^-3 = 1.3 × 0.001 = 0.0013

5 0
3 years ago
Express the function g in the form f ∘ g. (there is more than one correct answer. the function is of the form y = f(g(x)). use n
bija089 [108]

Answer:

1/x+7

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
On a coordinate plane, triangle A B C and parallelogram G H J K are shown. Triangle A B C has points (2, 0), (1, negative 6), (n
valentina_108 [34]

Answer:

The area of △ABC is 2 square units greater than the area of parallelogram GHJK.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
It costs $10.99 per month for an online video streaming service. Jackie watched 28 videos in one month. What was the price per v
Kitty [74]

Answer:

Assuming it's actually charging per video, and not just for a subscription, the cost per video would be .40 (40 cents per movie)

Step-by-step explanation:

10.99 / 28 =

.3925

Which rounded up is .40

3 0
4 years ago
Other questions:
  • HELPPPPP!!!! ASAP
    14·1 answer
  • Can someone please help me
    11·1 answer
  • How do you write 2.6 × 10 to the 3 power in standard form?
    9·1 answer
  • Dmitri brought 28 ounces of trail mix for $3.92. What is the unit rate?
    10·1 answer
  • A plane is flying within sight of the Gateway Arch in St. Louis, Missouri, at an elevation of 30,000 ft. The pilot would like to
    7·1 answer
  • I need to know division
    9·1 answer
  • The
    9·1 answer
  • What is the next number in the sequence below?
    14·2 answers
  • What is the total cost of three shirts 22.50 and two ties 14.90 with a 5% sales tax
    5·2 answers
  • Find the value of b.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!