1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natima [27]
2 years ago
10

Which is a better buy? 3-pound bag of candy for $6.04 or 9-pound bag of candy for $18.45?

Mathematics
2 answers:
andrezito [222]2 years ago
7 0
The first option is the correct answer

Explanation
Multiply the 3 pound bag value by 3 giving you 18.12 which is less than the 9 pound bag
mylen [45]2 years ago
7 0

Answer:

the 3 pound bag

Step-by-step explanation:

6.04÷3= $2.013 per pond

and

18.45÷9= $2.05 per pound

You want to pick the lesser value because that means it will cost you less.

You might be interested in
I am stuck on how to do 10 percent of $55.86
faust18 [17]

Answer:

read step by step

Step-by-step explanation:

.10×55.86 = 5.58

then subtract $5.58 from your total .

and that will give you the answer

8 0
3 years ago
In a standard normal distribution, about _________% of the scores fall above a z-score of 3.00
Katarina [22]

The normal rule to remember is 68-95-99.7, i.e. plus or minus three sigma corresponds to 99.7% of the probability. That leaves 0.3% in the two tails, or 0.15% in the tail above 3 sigma.

Answer: 0.15%


7 0
3 years ago
On a tree diagram for choosing a wall or portable phone in black, beige, red or white, how many branches are there?
ICE Princess25 [194]

Answer:8

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which best proves why The expressions 4(x+3)+2x and 6(x+2) must be equivalent expressions
ELEN [110]

When they're all distributed and simplified they both equal 6x+12

6 0
3 years ago
Fred was sponsored to stay awake for 24 hours, starting from 8 am. A friend advised him to focus on a single task to keep himsel
galben [10]

Answer:

22

Step-by-step explanation:

This is proven.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the interest due on $5,000 at 11% for 3 years?
    13·2 answers
  • The price per share of a stock changed by -$4.50 on each of 5 consecutive days. If the starting price per share was $67.50, what
    6·1 answer
  • Solve the equation. Check your answer:<br><br> 14+6a-8=18
    8·1 answer
  • A building is 2ft from a 7 ft fence that surrounds the property. A worker wants to wash a window in the building 11ft from the g
    13·2 answers
  • The quantity of milk consumed in five households in a week is 10L.12.13 L. 11 L and
    11·1 answer
  • Will give brainless if answered now
    5·1 answer
  • Same question, but different answer option.
    15·1 answer
  • What is equavalent to c-25c
    5·2 answers
  • I am not sure how to do this. Any help is appreciated.
    12·1 answer
  • In the year 1985, a house was valued at $106,000. By the year 2005, the value had appreciated to $146,000. What was the annual g
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!