Answer:
(A) option
Step-by-step explanation:
becoz according to me when I solved this sum then answer was 5√3
No, she cannot use a ratio of 21 to 6. You can figure this out in a few different ways. First you can simplify down the fraction 18/3, to get 6/1. 6/1 does not equal 21/6, because 21/6 equals 7/2. However, 6/1 it does equal 36/6. You could also noticed that three doubles to make six, yet 18 does not double to make 21
Answer:
4 x 2 x 10 = 80
Step-by-step explanation:
80 Crackers total divided evenly among the two boxes gives you 40 crackers per box. Next there are 4 packages and 40 crackers in the packages total. So divide 40 by 4. This gives you 10. 10 crackers per package.
Im not sure about equation 1 because theres a 3 after the y and i dont know if that was an error but if it was and its actually meant to read : y=2x+1 then equation 1 &2 are both linear functions.
13.88/1.98 = 7.01...
38.99/5.46 = 7.14...
Bag 1 unit rate: $7.01 per 1lbs.
Bag 2 unit rate: $7.14 per 1lbs.
The better bag is the 1.98lbs for $13.88.