1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir [108]
3 years ago
10

Please I need this right now

Mathematics
2 answers:
tamaranim1 [39]3 years ago
5 0

I would be C. Since 125 minutes is 2 hours and 5 minutes. it would be 3:05

riadik2000 [5.3K]3 years ago
3 0

Answer:

C)

Step-by-step explanation:

Geyser erupts every 44 to 125 minutes

1 : 04 + 0: 44 = 1 : 48 pm

125 minutes = 2 hour 5 minutes = 2 : 05

1 : 04 + 2 :05 = 3 : 09

Geyser may erupt any time between 1 :48 pm to 3 :09 pm

C) So, it is  3 :05 pm

You might be interested in
A 5-pack of raffle tickets costs $15.55. What is the unit price?
DochEvi [55]

Answer: if you divide 15.55 by 5 the unit price is $3.11

8 0
3 years ago
A cube number is rolled 20 times and lands on 1 two times and on 5 four times. Find each experimental probability. Then compare
kykrilka [37]
The experiment probabilities are listed below:

One:  2 out of 20 = 2 / 20 = 0.1  or 10%

Four:  5 out of 20 =  5 / 20 = 1 / 4 = 0.25 = 25%

The theoretical probability of any single number is 1 out of 6 or about 17%.

The experimental probability for ones was less than and for fours it was greater than the theoretical probability. 
4 0
4 years ago
Harold bought 2 pairs of sandals for the same price. He also bought a pair of socks for $3. How much did one pair of sandals cos
DochEvi [55]
The answer would be each pair of sandals costed $14
$14+$14=28+$3=$31
6 0
4 years ago
In the number 8246315 what sigit is in the ones place​
Fed [463]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

The ones place is the one most to the right that isn't after a decimal point.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
2nd Semester Unit 1 Extra Credit!!! Can someone help me please?
Natali5045456 [20]
O goes over 22, N goes over -95, an I goes over 24, T goes over 16, V goes over -796, and those are the ones im sure of
3 0
4 years ago
Other questions:
  • Which of the following are arranged in order from least to greatest?
    15·2 answers
  • 4 3/5 times 7 expain
    12·1 answer
  • 3. Two lines or equations are described in each part. Decide whether each system has one solution, no solution, or infinitely ma
    9·2 answers
  • What is the slope of the line shown below <br> (Check the pictures)
    5·1 answer
  • Solve for x.<br> Enter your answer in the box<br> X=
    8·1 answer
  • A random sample of 400 Michigan State University (MSU) students were surveyed recently to determine an estimate for the proporti
    6·1 answer
  • I NEED HELLPPPPPPPP
    11·2 answers
  • Find the area of the cercle with radius equal to 8/π(pie)
    12·1 answer
  • The width of Abby's swimming pool is 24 feet. What is equal to 24 feet?
    9·1 answer
  • For the data set 4, 5, 10, 11, 15, the mean, x, is 9. What is the standard deviation?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!