1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naddika [18.5K]
2 years ago
8

Formula of amount when interest and principal is given​

Mathematics
1 answer:
NISA [10]2 years ago
5 0

Answer:

We can rearrange the interest formula, I = PRT to calculate the principal amount. The new, rearranged formula would be P = I / (RT), which is principal amount equals interest divided by interest rate times the amount of time.

Step-by-step explanation:

Hope this helps you sorry if it does not help you

You might be interested in
Can u pls help I need a good grade
almond37 [142]

Answer:

15?

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which parent function is graphed below
aleksandrvk [35]

Answer:

the answer for this question is c because that is the answer

4 0
4 years ago
A family gathered 20 small seashells from the beach bringing the total number of small seashells in their collection to 41.
Aleks [24]
7 in a half because your non
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
2) Eight is 5 less than<br> twice the number R.
posledela

Answer:

8-5 times R

Step-by-step explanation:

you subtract 8-5 to get that answer and then you do less than twice the number r i think this is correct hope it helps :)

7 0
3 years ago
The dimensions of a 10 ft by 6 ft rectangle are multiplied by 1/3. how is the area affected?
Misha Larkins [42]
Area is proportional to the square of the dimensions. Divide the dimensions by 3, and you divide the area by 3-squared = 9.
6 0
4 years ago
Other questions:
  • If an 8 inch dimension is reduced to 2.5 inches, what is the percentage of reduction?
    15·1 answer
  • The table below shows the relationship between the number of teaspoons of baking powder in a mix and the height of fudge brownie
    10·2 answers
  • The sum of a number and -3 is equal to -91.Find the number
    5·1 answer
  • The cost of 4 cartons of fresh cream is $5.76. What is the cost of 13 such cartons? $16.25 $18.72 $18.76 $36.04
    15·1 answer
  • $32 earrings marked up 20% ,,, I need explanation on how to figure out??
    5·1 answer
  • If you have a 21oz cereal and the price is 2.94 what is the unit price
    6·2 answers
  • I WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • Please help I dont know what to do. I have already done the graph but all I need is x,y box and equation ​
    8·1 answer
  • What is the area of a rectangle that is 11ft by 2ft?
    7·2 answers
  • I like Pho shudbixbuebxubeuxbuebxube
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!