1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liubo4ka [24]
2 years ago
15

Visualise the representation of 5.37(Bar over 7). Using number line.​

Mathematics
1 answer:
lana66690 [7]2 years ago
5 0

\:  \:  \:

\pink{ 5.37}

  • <u>To visualize 5.3</u><u>7</u><u> more accurately, divide line segment between 5.37 and 5.38 in ten equal parts. 5.3</u><u>7</u><u> lies between 5.377 and 5.378.</u>

  • <u>Again </u><u>use </u><u>divide</u><u> above portion between 5.377 and 5.378 into 10 equal parts, which shows 5.3</u><u>7</u><u> is located closer to 5.3778 than to 5.3777</u><u> </u><u>so </u><u>we </u><u>can </u><u>get </u><u>the </u><u>answer</u>

<h2><u>hope</u><u> it</u><u> helps</u></h2>

You might be interested in
mrs. warburton weighs her suitcases ready for holiday.It weighs 7.35kg she takes out shoes that weigh 2.6.How heavy is her suitc
kiruha [24]
So all you need to do is 7.35kg takeaway 2.6kg = 4.75kg

Mrs Warburton's bag now weighs 4.75kg
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I WILL GIVE BRAINLIEST
ryzh [129]

Answer:

See below. No image this time.

Step-by-step explanation:

1.

  • P(2, 8) → P'(-5, 1), which it went 7 units to the left, and 7 units down. Here is the equation: (x - 7, y - 7).

2.

  • R(-4, -9) → R'(-4, -2), which went 7 units up. Here is the equation: (x, y + 7).

3.

  • M(10, -3) → M'(3, 4), which went 7 units left, 7 units up. Here's the equation: (x - 7, y + 7).

4.

  • K(7, 11) → K'(0, 11), which went 7 units left. Here is the equation: (x - 7, y).
4 0
2 years ago
How many different ways can this ray be named? What are those name
uysha [10]
I'm not sure what the ray exactly is but some examples of ray names are ray RT or ray TR. You basically switch the letters.
5 0
4 years ago
Plz help I need to pass math!!!!!
serg [7]
You would divide 8 3/4 by 50 to find out how many cups you would get for just one cupcake. So you would do 8 3/4 DIVIDED BY 50= 0.175 which means there will be 0.175 cups of sugar per cupcake.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A salesperson at a jewelry store earns ​8% commission each week. Last​ week, Ali sold $450 worth of jewelry. How much did Ali ma
Lilit [14]

Answer:

she earned 36$ and the store earned 409.5

Step-by-step explana

8% of 450

91% of 450

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The table shows the number of miles driven over time time 4,6,8,10 distance 232, 348, 464, 580
    10·1 answer
  • How does using a bar diagram help you in predicting the solution to ratio and rate problems?
    8·2 answers
  • Solve the equation: b/5 + 15 =45<br> is answer 150
    9·1 answer
  • There are one hundred people standing in a circle. They count off beginning at one and ending at one hundred. Since they are in
    11·1 answer
  • Hurry I’ll give 10pts
    11·1 answer
  • Alexandra missed 52 questions on her multiple choice science final and earned a
    7·1 answer
  • Whoops i was confused a bit with the answers this is the same as the last one
    7·1 answer
  • What does it mean to evaluate an expression in 5th grade
    15·1 answer
  • A 6-pound bag of sugar costs $7.98. What is the unit price?
    13·2 answers
  • 50 POINTS!!!!! please help me!!!
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!