1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Archy [21]
2 years ago
12

Which fractions are equivalent to the fraction below? Check all that apply. 5/7

Mathematics
2 answers:
Lapatulllka [165]2 years ago
8 0

Answer:

A. 10/14

and

C. 15/21

Step-by-step explanation:

A. 10/14

and

C. 15/21

RUDIKE [14]2 years ago
7 0
A and C you said you don’t need explanation
You might be interested in
It cost $36.75 for three tickets to visit the science center. It cost $51 for 4 tickets to visit the zoo. Which attraction will
Ber [7]
Find the cost for one ticket for the science center.
36.75 ÷ 3 = 12.25
Multiply the product with 12 to get the cost of 12 tickets.
12.25 × 12 = 147
Find the cost of 1 zoo ticket.
51 ÷ 4 = 12.75
Find the cost of 12 tickets by multiplying the product and 12
12.75 × 12 = $153
12 Science Center Tickets cost $147
12 zoo tickets cost $153

The Zoo costs more than the Science Center.

To find out how much more the Zoo costed, subtract 147 from 153.
153 - 147 = 6
The zoo only costs $6 more for 12 students.
So, you're answers are Zoo and $6
8 0
2 years ago
Tom jogged 3/5 mile on Monday and 2/6 mile on Tuesday. how much farther did Tom jog on Monday than on tuesday
pashok25 [27]
3/5= 18/30, 2/6= 10/30, so Tom jogged 8/30 more of a mile on Monday then tuesday
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is pasture?
aliina [53]

Answer:

It says "I'm using rude words!"

3 0
2 years ago
I need help i keel putting in the correct answer and it says it wrong
Rina8888 [55]

Answer:

Hi how are you doing today Jasmine

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Nicholas can make 6 cupcakes (the y value) with one cup of
masya89 [10]
36 cupcakes if one cup of flour is 6 cupcakes you multiply the amount of flour by 6
4 0
3 years ago
Other questions:
  • How much would $300 invested at 7 interest compounded continuously be worth after 4 years
    12·1 answer
  • the 5th and 6th grade students at jackson middle school are going on a field trip. there are 6 classes in the fitth grade, and e
    15·1 answer
  • $121.50 for working 18 hour shift? unit rate
    6·1 answer
  • Pliz. help pliz pliz pliz
    8·1 answer
  • I need help in this question
    9·1 answer
  • Which postulate or theorem justifies this statement: ∠ 11 + ∠ 10 = 180°
    7·1 answer
  • An object travels 8 miles in 20 minutes at a constant speed. What is the
    12·1 answer
  • 3x-5y=22 2x+y=6<br> may you explain how you got the answer
    7·2 answers
  • I will mark brainliest for best answer!
    6·1 answer
  • Cuanto es 2√75-4√27+5√12
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!