1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
uysha [10]
2 years ago
14

I rlly need help solving​

Mathematics
1 answer:
Alchen [17]2 years ago
8 0

Answer:

x=20

Step-by-step explanation:

The line is a straight line, which is 180 degrees

x+100+3x = 180

Combine like terms

100+4x = 180

Subtract 100 from each side

100+4x-100=180-100

4x=80

Divide by 4

4x/4 = 80/4

x=20

You might be interested in
Suppose the current cost of gasoline is ​$2.58 per gallon. Find the current price index​ number, using the 1975 price of 56.7 ce
AleksandrR [38]

Answer:

Current price index​ number = 455

Step-by-step explanation:

Given:

Current cost of gasoline = ​$2.58 per gallon

1975 price of gasoline = 56.7 Cents = 56.7 / 100 = $0.567 per gallon

Find:

Current price index​ number = ?

Computation:

Current price index​ number = (Current cost / Reference cost) 100

Current price index​ number = (​$2.58 / $0.567)100

Current price index​ number = (4.55​)100

Current price index​ number = 455

7 0
3 years ago
Diving simply the following: 3 power 12÷3 power 7​
navik [9.2K]

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

{3}^{12}  \div  {3}^{7}  =

{3}^{12}  \times  {3}^{ - 7}  =

{3}^{12 - 7}  =  {3}^{5}

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which situation could be represented by -5 x 3
Vladimir79 [104]

Answer:

-15

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do get 423 from the numbers 100, 50, 75, 3, 10 & 7?
Rudik [331]
423 = 100 + 100 + 100 + 100 + 10 + 10 + 3

hope this helps


4 0
4 years ago
Read 2 more answers
2 tons of mulch cost $14,720.00. What is the price per pound?
Norma-Jean [14]

Answer:the anser is $7,360

Step-by-step explanation:

all you need to do is divide 14,720 by 2 to get 7,360 because you are needing to know how much is one pound of mulch and you have twice the mount so all you need is to divide :)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • If a coin is flipped and then a six-sided number cube is rolled, what is the probability that the outcome will be Heads and a 2?
    5·1 answer
  • What is the value of p?133905Answer:
    8·1 answer
  • 52, 25, 77, 77, ? , 451, 605
    6·1 answer
  • CD Express offers 4 CDs for $60. Music
    7·2 answers
  • The average mass of a certain type of microorganism is 2.4x10^-6 grams. What is the approximate total mass, in grams, of 5x10^3
    13·1 answer
  • HELP PLEASE- i attached the pic
    6·2 answers
  • For what value of p would the statement 5p=30 be true? A.P=6 B. P=7 C.p=5 D. P=4
    14·2 answers
  • Please help guys I need to pass my semester final exam!
    8·2 answers
  • A block of steel in the shape of a prism with a rectangular base. The measurements of the base are 30 cm by 20 cm and the height
    8·1 answer
  • If each side of a triangle measures 0.75 inches, what is the perimeter of the triangle?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!