I'm asuming you did a typo from a previous quesiton I see that it is a dollar sign
$12 per hour
for 15 hourse, just multiply $12 by 15 because per hour means per 1 hour
15 times $12=$180
answer is $180
decimal form
119.571428571
fraction form
119571428571/1000000000
Have a nice day
hope this attachment relates to you
Answer:
Your answer is the first option, Lorenzo's icing will be darker!
Step-by-step explanation:
If they both added the same amount of yellow dye, than blue will determine how dark their icing is. Since Mariana added less blue, her dye will be lighter!
Steps:
Use the divisor and find x :
x - 1 = 0 **add 1
x= 1
Now we will use the 1 in dividing:
take the coefficients from in front of all terms
** make sure you include 0's for x^2 and x since you have to have all terms
set it up with a 1 in a box:
1| 1 0 0 1 **bring the first number down
____________
1 **multiply the boxed number by the first number and add it to the second number
1| 1 0 0 1
____+1_____ **repeat with the rest of the terms
1 1
1| 1 0 0 1
___+1_+1_+1
1 1 1 2
**when you're done, use the new numbers to write an equation starting with a term with a degree one less than the previous equation.
**since there is a remainder, rewrite it divided by the original divisor
final answer:
x^2 + x + 1 + (2/ x -1)
Answer:
4 oranges.
Step-by-step explanation:
First, you find the unit rate of cost per orange, which is $0.70, then divide that by $2.80.