1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nasty-shy [4]
3 years ago
8

Which expression uses the correct comparison symbol?

Mathematics
1 answer:
jeka943 years ago
8 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

1 is greater than -1

Hope this helps :)

You might be interested in
Write a fraction that has
Nuetrik [128]

Answer:

3/6 and 1/2

Step-by-step explanation:

If you divide each side of the fraction by 2 it will give you 1/2.

6 0
2 years ago
Please help thank you !
makkiz [27]
If he has 6 friends they will all get 8 cards
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A hiker maintains an average speed of 3 3/4 km/h. How many kilometers will the hiker walk in: 2 1/6 h
Sunny_sXe [5.5K]
I'm not all that familiar with that sort of representation, but I guess 3 3/4 = 15/4 and 2 1/6 = 13/6.

You will simply have to multiply the time spent walking, 13/6 hours, by the average distance traveled on an hourly basis, 15/4 km/h.

(13*15)/(4*6) = 195/24 = 8,125 km
7 0
3 years ago
What is the solution in both interval and graph form of "x>2 or x>-1"?​
tangare [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

2>-1

so solution is x>2

6 0
3 years ago
What is 194 in radical form
Julli [10]
194 in radical form is just √194. I don't believe any square roots go into it. Hope that helps. :)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A 12 pack of cola costs $5.46. How much does one can of cola cost? In other words, find the unit rate of one can of cola.
    8·2 answers
  • The area of the triangle
    6·1 answer
  • Can some explain me how to find the answers
    12·2 answers
  • Mark ran 4 3/4 miles on Monday and 2 1/5 ​ miles on Tuesday.
    12·1 answer
  • In the kite , AK=9 , JK=15 , and AM=16 .
    14·1 answer
  • Megan wants to retile her bathroom floor. If the home improvment store sells one square foot of tile for $2.49, how much will it
    10·1 answer
  • Plz help i need to do this for my exam plzzz help
    7·1 answer
  • PLEASE HELP
    7·1 answer
  • Melissa earns a 2% commission on the first $750 of sales she makes each week. She earns a 3% commission on the amount of her sal
    13·1 answer
  • Today only, a suit is being sold at a 67% discount. The sale price is $270.60.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!