1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
attashe74 [19]
2 years ago
9

Find the slope of the line, HELPPPP

Mathematics
1 answer:
nlexa [21]2 years ago
7 0

Answer:

Slope: 2

Step-by-step explanation:

The slope of a line is when x increases by an amount, y increases by an amount. We can find the slope of a linear graph by taking 2 points. I will use (0,3) and (-1,1)

We see that the y-values are 4 from each other, and that the x-values are 2 from each other.

Now, we can use a method called rise over run, which is y-value/x-value.

\frac{4}{2} =2

Therefore, the slope is 2.

You might be interested in
Need help PLZZZZZZZZZZZZZ
loris [4]
(c) he spent 12 hours
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please show your work too thank you!
Rasek [7]
I can’t see just zoom in a little
3 0
3 years ago
The zeros of function d are -3 and 8. Which expression could be a factor of function d?
marysya [2.9K]
X+3 or x-8
These answers will both work!
8 0
3 years ago
Skylar makes turkey sandwiches for a family reunion. He purchases 5 pounds 4 ounces of sliced turkey for $26.88. What is the uni
Advocard [28]

Answer:

The unit cost per ounce for turkey skylar is $ 0.316  

Step-by-step explanation:

The total amount of sliced turkey = 5 pounds + 4 ounces

The total cost of turkey slice = $26.88

Now, as we know

1 pounds = 16 ounces

∴ 5 pounds = 16 × 5 = 80 ounces

So, the total amount is 5 pounds + 80 pounds = 85 pounds

∵ 85 pounds of turkey sliced cost $ 26.88

∴ 1 pounds of turkey sliced cost $ \frac{26.88}{85}  = $ 0.316

Hence the unit cost per ounce for turkey skylar is $ 0.316  Answer

8 0
4 years ago
How to find y intercept without a graph HELP
Leno4ka [110]

Answer:

You need to use the graph's equation and find the answer of y when x is 0 as this will give y when it is on the y axis.

To do this, substitute in 0 were x is in the equation and you will find the y intercept

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the pattern 3, -6, 12, 4, 20
    15·1 answer
  • What is the name of line segment an on the circle below ​
    5·1 answer
  • Write a comparison sentients to represent this equation 6×7 = 42
    5·2 answers
  • What is the area of this figure? in² A parallelogram with a right triangle created inside it with a short leg length of 16 inche
    5·1 answer
  • your mom bought 2.5 lbs of Turkey breast from shoprite and paid $8.10 How much was the turkey breast per pound?
    9·1 answer
  • 1. mandy is saving her money to buy a new Bike. The bike she wants is a Diamond back, which
    8·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated socks costs "​$31.16." What is the unit price of the pairs of socks​?
    12·1 answer
  • Missy's rotation maps point K(17, –12) to K'(12, 17). Which describes the rotation? 270 degrees counterclockwise rotation 90 deg
    9·2 answers
  • 5. The population of Springfield has increased 33.4% since last year.-
    7·1 answer
  • Giving bralinest to correct answer.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!