1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vedmedyk [2.9K]
3 years ago
9

Which set of ordered pairs don’t represent a function

Mathematics
1 answer:
babunello [35]3 years ago
4 0

Answer:

The first multiple-choice doesn't represent a function  

Step-by-step explanation:

(-4,3),(1,-6),(-8,-1),(1,9)

because a function has two pairs with the same x value

*hope that makes sense*

You might be interested in
Write two different congruent statements that indicate the triangles in each pair are congruent( Odd number questions only)
ryzh [129]

Answer:

Step-by-step explanation:

17) HI ≅ UH   ;   GH  ≅  TU     ; GI  ≅ TH

ΔHGI  ≅ ΔUTH                by Side Side Side congruent

∠G  ≅  ∠T   ; GI  ≅  TH  ; ∠GIH  ≅ ∠THU

ΔHGI  ≅ ΔUTH                by Angel Side Angle congruent

19) IJ ≅ KD   ;  IK ≅ KC   ; KJ ≅ CD

ΔIJK ≅ ΔKDC             by Side Side Side congruent

∠J ≅ ∠D    ; IJ ≅ KD ;  ∠I ≅ ∠DKC

ΔIJK ≅ ΔKDC             by Angle Side Angle congruent

7 0
3 years ago
What element is found more in complex carbohydrates than in simple carbohydrates?
zepelin [54]
The answer is  D Sugars. 
7 0
3 years ago
A cylinder has a radius of 24 m and a height of 9 m, what is exact volume of the cylinder
bixtya [17]
Is there anything to choose from
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
An expression is shown.
Vikki [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

2+8+3_5x1

7 0
3 years ago
A leprechaun places a magic penny under a​ girl's pillow. The next night there are 2 magic pennies under her pillow. Each night
viktelen [127]

Answer:

$665.36

Step-by-step explanation:

2^16 or...

2x2x2x2x2x2x2x2x2x2x2x2x2x2x2x2 = 66536 pennies

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Molly got a haircut for $25 and she left a 15% tip.what was Molly’s final cost ?
    10·1 answer
  • What is the perimiter of 34 inches and 20?
    12·1 answer
  • 2 for $9. what is the unit price?
    6·2 answers
  • One yard of a ribbon costs 3 1/2 dollars. How much should one pay for 5/8 yards?
    9·1 answer
  • A. solve x-9=x-9
    10·1 answer
  • What are the answers to thins? i need all of the blanks filled!
    9·1 answer
  • What is the height and area of the polygon?
    12·1 answer
  • Carrie usa 6 limones para hacer 24 onzas líquidas de limonada. Carrie está planeando una gran fiesta y necesita hacer 288 onzas
    13·1 answer
  • In the figure below, ray MP and ray MQ both intersect line LN.
    7·1 answer
  • The quantity five times a number y decreased by twelve. Group of answer choices 5y - 12 12 - 5y 12y - 5 12 + 5y
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!