1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timofeeve [1]
3 years ago
10

Jan made 17 baskets out of 25 shots she took. What was the percent of baskets she made?

Mathematics
2 answers:
Klio2033 [76]3 years ago
6 0

Answer:

the answer is 68%

Step-by-step explanation:

you have to multiply 17 by 4 and you should get 68%

:)

scoundrel [369]3 years ago
4 0

Since 100 is 25*4. Then you would multiply 17 by 4. To get your answer. 68%


Hope this helps!

You might be interested in
What is the volume of a cylinder, in cubic inches, with a height of 2 inches and a base diameter of 4 inches? Round to the neare
joja [24]

Answer:

the answer for the volume of the cylinder is V≈25.13in³

6 0
3 years ago
Write the number thirty five million thirty thousand
Shtirlitz [24]
35,030,000 is the correct answer, hope this helps.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A football is selling for $35 off the original price. The original price was $60. What is the sale price of the football?
Strike441 [17]
All you have to do it do 60 - 35 = 25 dollars because they want to know if the original price would be 60 dollars and they wanna know the anwser if you took away 35 dollars. so then you just subtract
5 0
4 years ago
Find the slope of a line that crosses through (-5,-2) and (9,3)
N76 [4]

5 / 14

if you graph the two points, just count the units and put them in a simplified fraction (rise (up or down) divided by run (side to side))

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to -3y^2-6y^2+6y
AveGali [126]

your answer would be: − 9 y^ 2 + 6 y

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Should a denominator or numerator be bigger?
    6·2 answers
  • dona ate7/12. box of popcorn. Jack ate 4\10 box of popcorn the boxes of popcorn are the same size.write to explain how to use a
    7·1 answer
  • A 5 gallon can of motor oil costs $28.00. What is the cost of 1 quart of the oil?
    10·2 answers
  • Data from the U.S. Bureau of Labor Statistics show a steady decline in the average workweek of U.S. production workers from 38.5
    15·1 answer
  • What happens to a figure in a reflection
    11·1 answer
  • Simplify each expression.
    9·1 answer
  • Unit 11: volume and surface area packet
    7·1 answer
  • It costs $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 lbs of walnuts? The answer has to be as
    11·1 answer
  • Simplify 4 to the 2nd power • 4 to the 8th power
    13·2 answers
  • Need help with this question
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!