Middle square area= 8x8=64
one triangle area = (8x8)/2
multiply the triangel area by four and add the square area-- (4x32)+64=192
Answer:
4 cups of sugar require 14 cups of sugar
Step-by-step explanation:
Given

Required
Determine the cups of flour for 4 cups of sugar
First, we need to determine the unit rate for 1 cup of sugar.
This is done by multiplying both sides by 4


Next, we determine cup of flour for 4 cups of sugar.
This is done by multiplying both sides by 4



<em>Hence;4 cups of sugar require 14 cups of sugar</em>
97.45 / 5 = 19.49 per gallon
and then there is 21.95 per gallon
the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon