1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa [10]
2 years ago
5

Susan earned $191.25 last week. She is paid $8.50/h. How many hours did she work?

Mathematics
2 answers:
Oksanka [162]2 years ago
5 0

Answer:

22.5 hours

Step-by-step explanation:

191.25 divided by 8.50 hours will get you the total amount of hours she worked

tigry1 [53]2 years ago
4 0

Answer:

Susan worked 22 hours and 30 minutes.

Step-by-step explanation:

You can solve this using either a proportion or just simple calculator inputs! I used the inputs :

191.25/8.50 = 22.5


but, if you wanted to use a proportion :

8.50/1 = 191.25/x

8.50x = 191.25(1)

8.50x/8.50 = 191.25/8.50

x = 22.5

and the .5 means half of an hour, which is 30 minutes, so, Susan worked for 22 hours and 30 minutes that week :)

You might be interested in
What is the measure of angle GFH?
love history [14]
Your answer is A.99
8 0
2 years ago
Given m||n, find the value of x.<br> +<br> &gt;m<br> (5x+19)<br> (6x+1)°
Radda [10]
5x+19=6x+1 because of parallel postulate.
x=18
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify <br> 10g + 8g - 5g
hichkok12 [17]

Answer:

13g

Step-by-step explanation:

10g + 8g = 18g

18g - 5g = 13g

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
C&amp;A Museum has three million visitors per year. Each visitor spends an averageof 1 hour in the museum. What is the average n
Alona [7]

Answer:

1250 visitors per day

Step-by-step explanation:

Number of visitors per year = 3,000,000

Number of days open per year = 300

Number of hours = 9a.m to 5pm = 8 hours

Number of visitors per hour :

Number of visitors per year / (number of days per year * number of hours per day)

3000000 / (300 * 8)

3000000 / 2400

= 1250 visitors per day

8 0
3 years ago
A coffee shop spends $408 for an order of 17 cases of paper cups.
devlian [24]

528 will be your answer.



Step-by-step explanation:
408  / 17 = 24
1 case = $24.00

24 x 5 = 120

408 + 120 = 528

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the value of x and explain how you found it. Make sure to cite the problem and share what you see before you explain your s
    8·1 answer
  • Does y=0.8(2.1)^x represent exponential growth or decay?
    7·1 answer
  • Which number is NOT written in scientific notation?
    6·1 answer
  • Pentagon ABCDE ~ Pentagon FGHIJ. If CD=14, DE=19, and IJ=42, what is the length of HI.
    14·1 answer
  • Identify all values, if any, in the data set that would be considered outliers when creating a modified boxplot. 71 74 78 79 79
    14·2 answers
  • On the day of his 18th birthday harry decided to start saving up money regularly starting on that day he could save £30 on the s
    15·1 answer
  • Which of the lines below has an undefined slope?
    11·2 answers
  • three apples weigh about a pound. about how much would one apple cost ? (round to the nearest cent) (apples are $0.50 per pound)
    9·1 answer
  • Simplify the following number by using the imaginary number i square root of -19
    11·1 answer
  • Does the bathroom have enough water and shampoo for 888 long-haired members and 777 short-haired members?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!