1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ber [7]
3 years ago
14

Helppp please will give brainliest ​

Mathematics
1 answer:
almond37 [142]3 years ago
7 0

Answer:

y = -1/2x + 2

Step-by-step explanation:

Topic: Graphs and Functions

If you would like to venture further into mathematics, you can check out my Instagram page (learntionary) where I post notes and mathematics tips. Thanks!

You might be interested in
You build and sell toy cars for $36 each. So far, you have built 25 toy cars. How many more toy cars will you have to build and
vovikov84 [41]
You need to build 20 more toy cars
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 5 ounce bottle of hair conditioner is priced at $2.55. what is the price per ounce
Sveta_85 [38]

Answer:

¢51

Step-by-step explanation:

The price of once ounce of hair conditioner is 2.55 divided by 5 which is equal to 0.51. Convert that into cents and you get: ¢51.

5 0
3 years ago
Due at 11:59 PLS HELP
Lelechka [254]
The answer is the last one
8 0
2 years ago
Simplify (-2)^-3<br> a. -8<br> b. -1/8<br> c. 1/8<br> d. 8
dusya [7]

Answer:

Its D because 2×2×2 equals 8 and they are both minus and knowing - times - makes + so it becomes 8

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A number decreased by 14 is equal to 18. What is the number?
Sunny_sXe [5.5K]
The correct answer is 32 because:

x-14 = 18 => add 14 to both sides=>

x=32
3 0
3 years ago
Other questions:
  • I need to know asap plz
    14·2 answers
  • 100000000 plus 1111111111
    8·2 answers
  • Give a counterexample for the statement all square roots are irrational numbers explain your reasoning
    11·2 answers
  • It’s takes 53 minutes for 6 people to paint 6 walls. How many minutes does it take 20 people to paint 20 walls ?
    11·2 answers
  • May you please help me for part b for brainliest,
    6·1 answer
  • A jet travels 490 miles in 5 hours. At this rate, how far could the jet fly in 10 hours? What is the rate of speed of the jet?
    9·2 answers
  • The graphs of linear functions f and g are shown on the grid.
    8·2 answers
  • Help please I need it ​
    12·1 answer
  • What is the estimated sum of 69 / 129 / 139 / 97 ​
    5·2 answers
  • What is m∠G?<br><br><br><br><br><br> Enter your answer in the box.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!