1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andre45 [30]
1 year ago
12

The Green Goober, a wildly unpopular superhero, mixes 3 liters of yellow paint with 5 liters of blue paint to make 8 liters of s

pecial green paint for his costume.
Write an equation that relates y, the amount of yellow paint in liters, and b, the amount of blue paint in liters, needed to make the Green Goober's special green paint.
Mathematics
1 answer:
zhannawk [14.2K]1 year ago
4 0
1 liters y and 1 liters b since the question states that you need to add
You might be interested in
If the relative frequency of getting a red on a spinner is 0.4 how many reds would you expect to get in 300spins?
Sauron [17]

This relative frequency is an experimental probability:  that of getting a red on a spinner.  In 300 spins, we'd expect to get 0.4(300), or 120, reds.

5 0
3 years ago
The surface area of a cone with radius r units and slant height s units is shown below:
Ganezh [65]
Surface area of a cone = π{rs+r²}<br />                                     =πr{s+r}<br />part 1:if π is 6 units and s is 4 units then r would be 3.14 ×6 {4+6}<br /><br />part 2: area of a cone = 3.14 ×6×10<br />                                  =31.4×6<br />                                    = 188.4 units²<br />the surface area = 188.4 <br />units²<br /> hope i helped 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the larger amount 4/10 of a dollar or 8/10 of a dollar
3241004551 [841]
8/10 of a dollar is the correct answer

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the positive difference between -8. and 9​
Artemon [7]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

9-8=1

Hope that this is helpful.

Have a nice day.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jose graphed the amount of money paid in relation to the Number of avocados bought. Which statement best describes the unit rate
Svet_ta [14]

Answer:

The Answer is C

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is triple the sum of 24 and 9
    9·1 answer
  • A 2-pint bottle of dish soap costs $6.04. What is the price per cup?
    9·1 answer
  • The boat travels x miles per hour from one island to another island in 2.5 hours. The boat travels 5 miles per hour faster on th
    8·1 answer
  • If you flipped the graph of y = x2 + 2x - 2 vertically, you would get the graph of y = -(x2 + 2x - 2). true or false
    5·2 answers
  • Can someone help me I’m just trynna pass algebra
    14·1 answer
  • Evaluate the expression
    12·2 answers
  • At your local farmers market, it cost $10 to rent a stand, and $7 for every hour you stay there. If you paid a total of $38, how
    12·2 answers
  • Calculate the following then determine and the range <br><br>graph F(x)=1/x-2​
    7·1 answer
  • Find x if the distance between the points (-5,x) and (-1,3) is 4 root 2 unit.​
    6·1 answer
  • HELPP I GIVE BRAINLESTT RN I NEED THIS IN 5 MINUTESSS RNNNN
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!