7 oz bag:
110 ÷ 7 = 15.7143¢ per oz
9 oz bag:
146 ÷ 9 = 16.2222¢ per oz
So the answer is the 7 oz bag, hope this helps!
Complete Question
Sophie pays m dollars to rent a car for the weekend. On the drive home, she buys $45 worth of gasoline. Her friend Melody pays for one-half the cost of the car rental only. Write an expression you could use to determine how much Sophie spent.
Answer:
1/2m + 45
Step-by-step explanation:
We are told in the question that:
On the drive home, she buys $45 worth of gasoline.
Her friend Melody pays for one-half the cost of the car rental only.
Sophie pays m dollars to rent a car for the weekend.
The amount sophie pays for car rental = m - 1/2m
= 1/2m
Therefore, the expression used to determine how much sophie spent is written as:
1/2 × $m + $45
1/2m + 45
Answer:
56
Step-by-step explanation:
Answer:
Yes, they are
Step-by-step explanation:
Because they both end with cd, they are like terms. Anything with the same ending letters are like terms.