1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stich3 [128]
2 years ago
8

What is the equation of a horizontal line that passes through the point (7, 11)

Mathematics
2 answers:
Vlad1618 [11]2 years ago
4 0

Your answer is D

A horizontal line is parallel to the x-axis and passes through all points in the plane with the same y-coordinate the equation is y = c where c is the value of the y-coordinate the line passes

Sure hope this helps you

Ksivusya [100]2 years ago
3 0

Answer:

y = 11

Step-by-step explanation:

A horizontal line passes through every single x - value, but only 1 y - value.

A vertical line hits every y-value and only 1 x-value.

The only y-value given is 11, so the equation is y = 11

-Chetan K

You might be interested in
Divide.
kakasveta [241]
C. 17 r 1 is the correct answer
6 0
3 years ago
Help me with this one.......
NemiM [27]
The rachos were sold are 6
because ratio of them at the begining = 3/4
after selling some popcorns, ratio of them still 3/4
they sold 8 popcorns mean 3/4 = ?rachos / 8popcorns sold
the rachos sold = 3*8/4 = 6
4 0
3 years ago
What is the solution for x in the inequality 4−2x>8
ElenaW [278]

Answer:

X<-2

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of these is a unit rate. $3 for 3 hot dogs, $5 for a case of soda, $16 for 2 movie tickets, $8 for 6 cupcakes
blondinia [14]
$5 for a case of soda
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What coefficient would you get for the x terms on the right side of 3x+15=2x+10+x+5
Zielflug [23.3K]

Answer:

x=0

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What multiply what equals 26 using numbers between 2 and 9?
    5·1 answer
  • How do I work this problem out?
    12·1 answer
  • How do you do a word phrase?
    14·1 answer
  • Wich runs faster: a cheetah that can run 60 feet in 6 seconds or a gazelle that can run 100 in 10 seconds?
    15·2 answers
  • A pipe is leaking at 1.5 cups per day. about how many gallons per week is the pipe leaking?
    15·1 answer
  • Can someone Find X and Y
    10·1 answer
  • Do you get your back from the question is your a question is removed
    14·2 answers
  • 10. RECREATION In a game of kickball, Rickie has to kick the
    12·1 answer
  • Task 1: Determine if the given equation has 1 solution, NO solution, or INFINITELY many solutions. Explain your
    14·2 answers
  • Answer yes or no to determine whether 102 is divisible by each number:
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!