unit rate: $7.45/2.5 lbs of steak
--------------------------------
reduced:
7.45 dollars /2.5 pounds
GCF=0.5
7.45/0.5=14.9$
2.5/0.5=5
unit rate:
$14.9/5 pounds
Go to math papa calculator it’s amazing it’ll help you
The first term of the sequence is -3.
According to the formula each next term will be obtained by multiplying the previous term by 2.
So, next terms will be:
Second term = 2 x First Term = 2 x (-3) = - 6
Third term = 2 x (-6) = -12
Fourth term = -24
Fifth term = -48
Sixth term = -96
So, the sequence will be:
-3, -6, -12, -24, -48, -96 ...