1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fredd [130]
2 years ago
14

HELP. It costs $4.25 for one pound of roast beef and $3.70 for one pound of ham. How much will it cost to purchase 2.5 pounds of

roast beef and 3.5 pounds of ham? Round to the nearest cent.
Mathematics
1 answer:
tensa zangetsu [6.8K]2 years ago
8 0

Answer:

it will cost $10.63 for 2.5 pounds of roast beef

$12.95 for 3.5 pounds of ham

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the rate for 4 shirts for $32:00
EastWind [94]
The answer should be $8 if you are trying to find the unit rate. All you have to do is divide 32 by 4 and you get 8. Hope that helped.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The following image is a piece of tile from a kitchen floor. What does the bolded line represent?
prisoha [69]

Answer:

a line segment in the correct answer

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of the digits of a 2-digit number is 10. If 18 is added to the number, the digits of the new number are those of the ori
Aliun [14]

Answer:

46

Step-by-step explanation:

Let (ab) represent a number with a in the ten's position and b is the one's position.

This means (ab) actually has value of 10a+b.

We are given the sum of those digits of (ab) is 10; this means a+b=10.

It says if 18 is added to the number (ab), then the result is (ba).

So (ab) has value 10a+b and

(ba) has value 10b+a.

We are given then:

(ab)+18=(ba)

10a+b+18=10b+a

Subtract 10a on both sides:

b+18=10b+a-10a

Simplify:

b+18=10b-9a

Subtract b on both sides:

18=10b-b-9a

18=9b-9a

Divide both sides by 9:

2=b-a

Rearrange by commutative property:

2=-a+b

So the system of equations we want to solve is:

a+b=10

-a+b=2

-------------------------Add equations together (this will eliminate the variable a and allow you to go ahead and solve for b:

0+2b=12

2b=12

Divide both sides by 2:

b=\frac{12}{2}

Simplify:

b=6

If b=6 and a+b=10, then a=4.  a=4 since 4+6=10.

So the original number is (46).

18 more than 46 is 18+46=(64) which is what we wanted.

We also have the sum of 4 and 6 is 10 as well.

7 0
3 years ago
What's 19 to the power of 63? Brain fart-
iVinArrow [24]

Answer:

2.5782963e+29

Step-by-step explanation:

basically 19 times itself 63 times

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can anyone help me with this question please no links though. <br> I’ll mark you as a brainliest.
olya-2409 [2.1K]
I’m sorry I can’t read that it’s too small..
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Divide 6.391 ÷ 0.57. Round the quotient to the nearest hundredth.
    7·1 answer
  • For every $12 Maria earns babysitting, she donates $2 to the local pet shelter. Last week, Maria earned a total of $60. Of the $
    15·1 answer
  • Please help!<br><br> Answers:<br> 15<br> 70<br> 55<br> 105
    14·1 answer
  • Maximize the objective function P = 2x + 1.5y for the feasible region shown. State the maximum value for P and the ordered pair
    15·1 answer
  • Consider the equation 4+2(5x-8) = ax +b.
    9·2 answers
  • Henry receives a flat rate of $100 per day and can earn a $2 commission for each computer repair (r) he performs. Yolanda receiv
    11·1 answer
  • In 2010, it cost $3.29 for a gallon of milk, while in 2000, the cost was $2.69.
    10·2 answers
  • Use the data set to create a quadratic function if it applies. Use the model to predict the value of x when y = -4.
    6·1 answer
  • Mr. Smith has 5 acres of land for sale. He divided the land into 3-acre lots. How many lots are for sale?
    9·1 answer
  • 7/30 it's almost due omgomgomg
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!