1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
serious [3.7K]
2 years ago
6

10. The measure of an exterior angle of a triangle is A. equal to the sum of non-adjacent interior angles. B. less than the sum

of two remote interior angles. C. greater than the sum of two remote interior angles. D. always 180° ​
Mathematics
1 answer:
sdas [7]2 years ago
8 0

Answer: d is the answer it

You might be interested in
Gain finds a skirt that she likes at the store for $45.99. If the tax rate is 5.8%, how much will the shirt cost in all
Aleks04 [339]

Answer:

$48.66

Step-by-step explanation:

The price of a good is the base cost plus tax. We are given the cost of the skirt, so all we need is the amount of tax. To find it, we multiple the cost of the  skirt by the tax rate:

45.99 * 0.058 = 2.67

We now add the tax to the cost of the skirt:

45.99 + 2.67 = 48.66

As you can see, we are adding the price of the skirt to 5.8% of the skirt's price, so we can also solve the problem by simply multiplying the cost by 1.058 as shown below:

45.99 * 1.058 = 48.66

4 0
3 years ago
What is the length of a hypotenuse when the legs are 5 and 12
Alisiya [41]
By using pythagoras theorem where
(Base)^2 +(perpedicular)^2 = (hypotenuse)^2
So,
(5)^2 +(12)^2 = (hypotenuse)^2
25 + 144 = (hypotenuse)^2
169 = (hypotenuse)^2
13 = hypotenuse


So, hypotenuse = 13
8 0
3 years ago
Jennifer paid $3.75 for 3 doughnuts. What is the unit price for the doughnuts?​
Scrat [10]

Answer:

Cost of one doughnut = $1.25

Step-by-step explanation:

Doughnut           Cost

  3                       3.75

   1                         x

\frac{3}{1} = \frac{3.75}{x}\\\\3 \times x = 3.75 \times 1\\\\x = \frac{3.75}{3} = \$ 1.25

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
8 + 6 + 12 = __ + 12 + 6
Zielflug [23.3K]

Answer:

The number 8 goes in the blank,

Step-by-step explanation:

Its basic commutative property.

Hope this helps!

3 0
3 years ago
The total cost of a jacket and a pair of pants was $66.12. If the price of the jacket was $3.26 less than the pair of pants, wha
drek231 [11]

Answer:

The price of the jacket was $31.43

Step-by-step explanation:

Let the cost of a jacket = x

Let the cost of a pair of pants = y

Such that,

x + y = $66.12.........Equation 1.

From the conditional statement,

x = y - $3.26..........Equation 2.

Solve both equations simultaneously, using the substitution method

From Equation 2;

x = y - 3.26

Substitute y - 3.26 for x in Equation 1.

x + y = 66.12, now becomes,

y - 3.26 + y = 66.12

collect like terms

y + y = 66.12 + 3.26

2y = 69.36

y= 69.36/2 = $34.69.

Put y = $34.69 in Equation 2. to obtain x

x = 34.69 - 3.26

x = $31.43

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Adison earned $25 mowing her neighbors lawn. Then she loaned her friend $18 and got $50 from her grandmother. She now has $86. H
    10·1 answer
  • Solve: (4p^3) x (-3p)
    9·1 answer
  • What equation represent the relationship between a and b show in the table ?
    14·2 answers
  • A sphere with a radius of 4mm how do i find the answer​
    12·2 answers
  • Which ordered pair is in the solution set of y> 2x + 3?
    8·2 answers
  • To join a Yoga club there is a $100 annual fee and a $5 fee for each class you attend.
    15·1 answer
  • Find the missing side of the triangle.
    15·1 answer
  • Please help and explain i will give brainly if you do that
    9·2 answers
  • What is the name for a mathematical phrase? O A. An inequality OB. An operation OC. An expression OD. An equation​
    10·1 answer
  • Simplify the expressions:
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!