1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anit [1.1K]
2 years ago
7

PLS HELP ME AND PLS DO NOT GETBIT WRONG (sorry guys I got some wrong that’s why I’m mad)

Mathematics
1 answer:
nikklg [1K]2 years ago
3 0

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

divide by 6 on both sides

You might be interested in
3x+6+6x=42 what is x?
tatiyna

Answer:

x = 4

Step-by-step explanation:

Step 1: Combine like terms

9x + 6 = 42

Step 2: Isolate x by subtracting 6 on both sides

9x = 36

Step 3: Isolate x by dividing by 9 on both sides

x = 4

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plot the image of point P under a reflection across the y-axis.
tigry1 [53]

Answer:

Why are you sending questions at 9:15 in the morning.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How to simplify -6(1+11b)
nignag [31]
Simplify <span>-6(1+11b) using distributive property

-6 - 66b</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
(2)(5)-(-2)÷[(4)(5)+(-2)]
klio [65]
(2)(5) - (-2) ÷ [(4)(5) + (-2)]   Multiply (2)(5)
  10 - (-2) ÷ [(4)(5) + (-2)]   Multiply (4)(5)
   10 - (-2) ÷ [(20) + (-2)]   Simplify the double negative
    10 + 2 ÷ [(20) + (-2)]   Add 20 + (-2) = 20 - 2
           10 + 2 ÷ 18         Add 10 + 2
               12 ÷ 18          Divide 12 ÷ 18
                   \frac{12}{18}   Simplify
                   \frac{2}{3}
3 0
3 years ago
Donna bought 4 bags of dog treats for $9.96. What is the cost per bag of dog treats?
sertanlavr [38]

Answer:

2.49 a bag

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • julia spends 2.25 on gas for her lawn mower.she earns 15.00 mowing her neighbors yard.what is julias profit?
    6·2 answers
  • Dingane has \$8.00$8.00dollar sign, 8, point, 00, and exactly 30\%30%30, percent of that money is from 555‑cent coins. How many
    7·1 answer
  • You bought jeans last week for $55. Today you see that the jeans are on sale for $40. What is the percent decrease of the price?
    5·2 answers
  • Find the value of the expression 12.325-(2.34*3.9)
    15·1 answer
  • Help this homework is due by tomorrow
    9·2 answers
  • What is the slope of the line?<br> slope = 1/3<br> slope = -3<br> slope = 3
    6·2 answers
  • There are a total of 64 students in the video game club and the Pokémon club. The video game club has 10
    8·1 answer
  • Samantha spent 40 minutes on homework. Sixty percent of that time was spent on language arts.how many minutes were spent on lang
    14·2 answers
  • Mateo made 36 cookies with nuts. He also made 12 fewer cookies without nuts.
    9·2 answers
  • The area of a square is 50 square meters. Which best represents the length of one side of the square?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!