1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
m_a_m_a [10]
3 years ago
12

Human beings have discovered an inhabitable planet and soon after, they find 10 more inhabitable planets. Of these 11, only 5 ar

e deemed ``Earth-like'' in its resources and the rest are deemed ``Mars-like'' since they lack many important resources. Assume that planets like Earth take up 2 units of colonization, while those like Mars take up only 1. If humanity mobilizes 12 total units of colonies, how many different combinations of planets can be occupied if the planets are all different from each other?
Mathematics
1 answer:
Tatiana [17]3 years ago
3 0

5 of the planets are earth like and 2 are mars like

5 * 2 = 10

<u>1 * 2 = 2</u>

Total 12

4 earth like and 4 mars like

Earth = 4*2 = 8

<u>Mars = 4 * 1 = 4</u>

Total 12

3 Like Earth 6 like mars

Earth 3 * 2 = 6

<u>Mars 6 * 1 = 6</u>

Total 12

Those answers are the only ones possible.

You might be interested in
Last week, the price of cherries at the corner deli was $4.99 per pound. This week, cherries at the same deli are on sale at a 1
sergij07 [2.7K]

Answer:

The price for 3.75 pounds of cherries is $17.775.

Step-by-step explanation:

The price las week was $ 4.99 and it got a discount of 15% for this week, this means that the price for this week is 100% of the one prior minus 15%, therefore it is 85% of the last price. We need to calculate the price per pound with this discount as shown below:

\text{this week} = \text{last week}*\frac{95}{100}\\\\\text{this week} = 4.99*0.95 = 4.74 \text{ per pound}\\

Since the price is $4.74 per pound and we want to buy 3.75 pounds, then the total amount we need to pay is:

\text{total amount} = 3.75*4.74 = 17.775

The price for 3.75 pounds of cherries is $17.775.

6 0
2 years ago
Jon has $45.00 .He plans to spends 4/5 of his moneyon sports equipment. how much will he spend
GalinKa [24]
He will spend $36.00 on sports equipment.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
2
Blizzard [7]

Answer:

a is equal to 3 ...................

3 0
2 years ago
Anita sees in her nutrition book that a 7.5-ounce piece of cake has 900 calories. how many calories will she save if she takes o
Marianna [84]
\bf \begin{array}{ccll}&#10;\stackrel{cake}{oz}&calories\\&#10;\text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\&#10;7.5&900\\&#10;2.5&x&#10;\end{array}\implies \cfrac{7.5}{2.5}=\cfrac{900}{x}\implies x=\cfrac{2.5\cdot 900}{7.5}

so, the 2.5oz cake will be "x" calories, pheeew, she'll be taking in 900 - x less calories.
8 0
3 years ago
4/3y=48<br><br>solve for y<br><br>simplify answer as much as posible
Helga [31]
<h2>If you mean :</h2>

\frac{4}{3y}  = 48 \\

Inverse both sides

\frac{3y}{4}  =  \frac{1}{48}  \\

Multiply both sides by 4

4 \times  \frac{3y}{4}  = 4 \times  \frac{1}{48}  \\

3y =  \frac{4}{48}  \\

3y =  \frac{4 \times 1}{4 \times 12}  \\

3y =  \frac{1}{12}  \\

Divide both sides by 3

3y \div 3 =  \frac{1}{12}  \div 3 \\

y =  \frac{1}{12}  \times  \frac{1}{3}  \\

y =  \frac{1}{36}  \\

_____________________________________________

<h2>If u mean : </h2>

\frac{4}{3} y = 48 \\

Multiply both sides by the 3

3 \times \frac{4}{3} y = 3 \times 48 \\

4y = 3 \times 48

Divide both sides by 4

4y  \div 4 = 3 \times 48 \div 4

y =  \frac{48 \times 3}{4}  \\

y =  \frac{4 \times 12 \times 3}{4 \times 1}  \\

y = 12 \times 3

y = 36

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The benefit of these systems is that they might make a driver aware of an object ahead well before the driver could see it using
    6·2 answers
  • What's the answer to this
    7·1 answer
  • Solve t^2a=t^2e−r for t<br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=t%5E%7B2%7Da%3Dt%5E%7B2%7De-r" id="TexFormula1" title="t^{2}a=t^{2
    12·1 answer
  • Are 4:6 and 8:10 proportional
    8·2 answers
  • Evaluate −m2n+m2 when m=−4.
    14·1 answer
  • Katie and jennifer are playing a game. katie and jennifer each started with 100 points. at the end of each turn katies points do
    6·1 answer
  • HELP WITH THE FIRST QUESTION WHAT IS THE INEQUALITY
    5·1 answer
  • Y0UR M0MWY 100KS L1KE TH1$
    12·1 answer
  • When Jake took his dog, Rocky, to the vet in December, Rocky weighed 29 pounds 9 ounces. When he took Rocky back to the vet in M
    8·1 answer
  • Please help quick! I’ll mark Brainliest
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!