1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mash [69]
2 years ago
13

Help soon!!! tysm!!!

Mathematics
1 answer:
victus00 [196]2 years ago
7 0

Answer:

36-b  ^ { 2  }  -c  ^ { 2  }  +2bc\\36-\left(b^{2}+c^{2}-2bc\right) \\6^{2}-\left(b-c\right)^{2} \\\boxed{\left(6-b+c\right)\left(6+b-c\right) }

Hope it helps ⚜

You might be interested in
∠a and ∠b are supplementary angles. if m ∠a =(x +6)° and m ∠b= (7x +30)°, then find the measure of ∠a.
Bezzdna [24]

Answer:

24 Degrees

Step-by-step explanation:

Supplementary Angles are two angles with a sum of 180 degrees.

x+6+7x+30=180

8x+36=180

8x=144

18=x

Plug in 18 to angle A

18+6=24

24 degrees

5 0
2 years ago
Answer both? please?
lesya [120]

Answer:

19. 83/8

20. A rational number is a number that can be express as the ratio of two integers. A number that cannot be expressed that way is irrational. Any number that can be written in fraction form is a rational number. This includes integers, terminating decimals, and repeating decimals as well as fractions. An integer can be written as a fraction simply by giving it a denominator of one, so any integer is a rational number.

Step-by-step explanation:

19. 2 1/2 + 3 1/8 + 4 3/4 = 83/8 or 10.375 or 10 3/8

20. A rational number is a number that can be express as the ratio of two integers. A number that cannot be expressed that way is irrational. Your answer for 19 is rational

6 0
3 years ago
Please no links!! And real answer only please!!
jolli1 [7]
There is 78 square units mark me as brainlist if this helps lol
7 0
2 years ago
Kianna has $2.83. Avery has $5.18. They put their money together to buy packages of fruit snacks that each cost $0.30. How many
Nana76 [90]

Answer:

26 snack packs

Step-by-step explanation:

2.83+5.18=8.01

8.01/.30=26.7

26 snack packs

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Marks own a carpet store and sells hallway runners for k9.52/linear foot. a) How much is this per linear yard? b) How much is th
Dimas [21]

Answer:

28.56/linear yard

32.2256/linear meter

121.77984k

Step-by-step explanation:

a) Scale = k9.52*3 = 28.56/linear yard

b) Scale = k9.52*3.28 = 32.2256/linear meter

c) Cost = 3.9 * 32.2256 = 121.77984k

6 0
2 years ago
Other questions:
  • If Yvonne wanted to make 3 dresses that use 4 7/8 you of fa brick each, explain how she could use estimation to make sure she ha
    6·1 answer
  • Please help me solve x
    5·1 answer
  • Math question down below
    6·1 answer
  • Explain why 7 times X/7 =X ?<br> How does this relate to solving division equations ?
    5·2 answers
  • If each cube represents 2 ml instead of 1 ml, how<br> much GREEN PAINT will we have?
    7·1 answer
  • Solve the following equation for x. x2 + 8x + 7 = 0
    8·1 answer
  • A wire is attached from the top of a 34 ft telephone pole to a stake in the ground. If the angle formed by the wire and the pole
    13·2 answers
  • Equation of a slope with slope of 1 and y-intercept of 3
    8·1 answer
  • 4(2x - 5) + 15 = 11
    12·1 answer
  • What’s the domain and range of f(x) = 72 - 1/6x?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!