the answer is seven twelfth
Answer:
The cost for 5 songs is $5.35
Step-by-step explanation:
Find the unit rate for 1 song by dividing the total cost for 3 songs by 3
$3.21 ÷ 3 = $1.07
The unit rate is $1.07 per song, so multiply that by 5 to find the total cost for 5 songs
$1.07 * 5 = $5.35
X+3=8 (just rid of squares)
X=8-3
X=5
There are 2.5 grams of niacin contained in the bottle.
First you have to find how many milligrams are in the bottle.
So you multiply 125 by 20 since there are 125 tablets and 20 milligrams in each one.
125*20=2500
So there are 2500 milligrams in the bottle. Then you have to convert it into grams. To do that you divide the mass by 1000.
2500/1000=2.5
So there are 2.5 grams in the bottle.