1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pychu [463]
3 years ago
9

Adele prepared 54 kilograms of dough after working 6 hours. How much dough did Adele prepare if she worked for 9 hours? Assume t

he relationship is directly proportional.
Mathematics
1 answer:
Katyanochek1 [597]3 years ago
5 0

Answer:

81

Step-by-step explanation:

To find the answer, first divide 54 by 6 to get 9. Now we know that Adele prepared 9 kilograms of dough an hour. Now we multiply 9 by 9 to get 81. So, in conclusion, Adele made 81 kilograms of dough in 9 hours

Hope this helps :)

PLEASE MARK ME AS BRAINLIEST

You might be interested in
Amrita bought a new delivery van for $32,500. The value of this van depreciates at a rate of 12% each year. Write a function f(x
FrozenT [24]

Answer:

The function, f(x) to model the value of the van can be expressed as follows;

f(x) = 32,500 \times \left(0.88\right)^x

Step-by-step explanation:

From the question, we have;

The amount at which Amrita bought the new delivery van, PV = $32,500

The annual rate of depreciation of the van, r = -12% per year

The Future Value, f(x), of the van after x years of ownership can be given according to the following formula

f(x) = PV \cdot \left(1 + \dfrac{r}{100} \right)^x

Therefore, the function, f(x) to model the value of the van after 'x' years of ownership can be expressed as follows;

f(x) = 32,500 \cdot \left(1 - \dfrac{12}{100} \right)^x = 32,500 \cdot \left(0.88\right)^x

8 0
3 years ago
Can someone plz help me ASAP
Andrews [41]
Day 3 is double than day two judging by hours baked... it's 96 cookies
5 0
3 years ago
Help find the derivative.
Masteriza [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

1.\\f(x)=e^x\\f'(x)=e^x\\2.\\y=x^8-12x^5-3x^2+7x+22\\\frac{dy}{dx}=8x^7-12*5 x^4-3*2x+7+0\\\frac{dy}{dx}=8x^7-60 x^4-6x+7\\3.\\f(x)=e^3\\f'(x)=0

5 0
2 years ago
Solve the following inequality.<br> -4(1 - 5a) &gt; -124
NemiM [27]

Answer:

a>−6

Step-by-step explanation:

−4(1−5a)>−124

Step 1: Simplify both sides of the inequality.

20a−4>−124

Step 2: Add 4 to both sides.

20a−4+4>−124+4

20a>−120

Step 3: Divide both sides by 20.

20a/20> −120/20

a>−6

8 0
3 years ago
n Juanita's Art History class Quizzes are worth 15% of the final grade, Exams are worth 55%, Projects are worth 25%, and Attenda
kvv77 [185]

Answer:

90.75%

Step-by-step explanation:

Given;

Of the total final score;

Quizzes = 15%

Exam = 55%

Project = 25%

Attendance = 5%

Resolving the values of each section of the total score;

she had perfect attendance to class. 100% attendance;

Attendance = 5% of total score

She got extra credit on her project with a score of 26 out of 25 possible points.

Project = 26/25 × 25% = 26%

80, 85, and 96 on the first three exams,each worth 100 points;

Total exam score = 80+85+96 = 261 out of 300

Of the total score;

Exam = 261/300 × 55% = 47.85%

At mid-semester Juanita scored 119 out of 150 points on quizzes.

Quizzes = 119/150 × 15% = 11.9%

Total exam score is;

= Quizzes+exam +project+attendance

= 11.9% + 47.85% + 26% + 5%

= 90.75%

3 0
3 years ago
Other questions:
  • How many moles of oxygen are required to burn 3.0 mole of C10H8 (naphthalene)?
    12·1 answer
  • The volume of a cone is 88π cubic feet. Its height is 8 feet. Fatima is finding the radius of the cone. Her work is shown below.
    10·2 answers
  • I’ll mark you brainliest!!!! Use the function to find f(-4).
    7·2 answers
  • Gints
    14·1 answer
  • Ms. Bruckner sells a car for $16,400. How much does she earn with a 1.4% commission?
    7·1 answer
  • Look at the pic plsssssss
    11·1 answer
  • Find the unit rate for 1/2 mile in 3/10 hour
    9·1 answer
  • I don’t understand how to do this problem and get all the other answers, if you can help me that would be great!
    10·1 answer
  • Herman and Tamara paid 100$ for 12 large pizzas, which included a 16 dollar tip. How much did each pizza cost
    14·1 answer
  • What is the missing constant term in the perfect square that starts with x^2+2x?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!