1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pentagon [3]
2 years ago
9

Select all statements below that are True or False

Mathematics
1 answer:
Katyanochek1 [597]2 years ago
6 0

Answer:

i d k sorry

Step-by-step explanation:

i should try quizlet it helps me alot

You might be interested in
I want a way to solve this question​
noname [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

cos~L=\frac{m^2+n^2-l^2}{2mn} \\=\frac{5^2+8^2-7^2}{2*5*8} \\=\frac{25+64-49}{80} \\=\frac{40}{80} \\=\frac{1}{2} \\=cos 60\\

∠L=60°

5 0
2 years ago
78% of the class completed their homework last night. What fraction of the class completed their homework?
mixas84 [53]

Answer:

\frac{39}{50}

Step-by-step explanation:

=> 78% makes:

=> \frac{78}{100}

<u><em>In simplest form:</em></u>

=>\frac{39}{50}

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Approximately how many feet is John away from the base of the building
pav-90 [236]
120 ft... a flat vertical line is 180 degrees, and since this is a 30,60,90 triangle, your equation is... 180-60=distance John is to the base
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brown rice costs $2 per pound, and beans cost $1.60 per pound. Lin has $10 to spend on these items to make a large meal of beans
Valentin [98]

Answer:

1.   2r+1.6b=10

2.  r=5-0.8b

3.  b=6.25-1.25r

Step-by-step explanation:

<h3> The complete exercise is: "Brown rice costs $2 per pound, and beans cost $1.60 per pound. Lin has $10 to spend on these items to make a large meal of beans and rice for a potluck dinner. Let b be the number of pounds of beans Lin buys and r be the number of pounds of rice she buys when she spends all her money on this meal.</h3><h3>1. Write an equation relating the two variables.</h3><h3>2. Rearrange the equation so "b" is the independent variable.</h3><h3>3. Rearrange the equation so "r" is the independent variable."</h3><h3 />

1. According to the information exercise given in the exercise, the cost per pounds of brown rice is $2. Since "r" represents the number of pounds of rice Lin buys, the total cost of the brown rice she buys can be represented with this expression:

2r

The beans cost $1.60 per pound. Since "b" represents the number of pounds of beans Lin buys, the total cost of beans she buys can be represented as:

1.6b

Knowing that she spends $10, you can write the following equation:

2r+1.6b=10

2. In order to rearrange the equation so "b" is the independent variable, you need to solve for "r":

2r+1.6b=10\\\\2r=10-1.6b\\\\r=\frac{10-1.6b}{2} \\\\r=5-0.8b

3. To rearrange the equation so "r" is the independent variable, you must solve for "b". You get:

2r+1.6b=10\\\\1.6b=10-2r\\\\b=\frac{10-2r}{1.6}\\\\b=6.25-1.25r

7 0
3 years ago
Give the y-intercept of the function f(x)=x^3 + 5x^2 - 3x+3
stepladder [879]
Answer:
Y-intercept (0,-20)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Given a cube with a volume of 27 cm3, what is the volume of a square pyramid that can fit perfectly inside the cube?
    10·2 answers
  • The triangles in the figure are similar: ΔABC ∼ ΔDEF. Which of the following statements must be true? options: A) AB/DE=BC/EF=CA
    9·2 answers
  • Three students work independently on a homework problem.
    14·1 answer
  • cathy wants to have her resume printed. the printing company charges $22.50 for the first 100 resumes, and then a flat rate for
    9·1 answer
  • Please help, I'm struggling with this so much! (8n^5-3n^4-56n^2+13n)÷(8n-3)
    6·1 answer
  • A sample of 30 11th graders were asked to select a favorite pattern out of six choices. The following display shows what their f
    15·2 answers
  • A company sells boxes of duck calls (d) for $35 and boxes of turkey calls (t) for $45. They make batches of duck calls that fill
    10·1 answer
  • 6 - 4(3 + X) = 6<br> PLZZZZZZ
    12·2 answers
  • Without enzymes it would be a lot more difficult to digest and breakdown the food we eat.
    15·1 answer
  • Pls help me i just need help
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!