4x + 6 < 3x - 5 is our given inequality
4x < 3x -11 by subtracting 6 on both sides of the inequality sign
x < -11 by subtracting 3x on both sides.
Thus, x < -11 -- choice D -- is the solution.
Y=6+2x
Since y equals the total cost, it will be on its own in the equation. 6 dollars is a set amount, meaning that no matter how many apples they pick it’ll stay the same. HOWEVER, the cost will change depending on how many pound of apples they get
Every pound of apples is equal to 2 dollars, and since x stands for pounds of apples, it’ll be ( ex: x = 2, so 2x = 2(2) = 4)
So the equation will be y = 6 + 2x
I hope this helps
True
<span>Vertical angles are opposite angles with the same vertex </span>
120/4 is 30
You'll be able to put 4 nails thirty times.
You put them every 6 feet
So, you have 5 feet before running out.
Answer:
1/2
Step-by-step explanation:
2/3 (2/8 + 4/8) =
First simplify what is inside the parentheses
2/8+4/8 = 6/8
Replace with 6/8
2/3 (6/8) =
Then multiply
2*6 =12
3*8 = 24
12/24
Divide top and bottom by 12
1/2