1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maslowich
3 years ago
13

Should the quotient of an integer divided by a nonzero integer always be a rational number? Why or Why not?

Mathematics
1 answer:
lubasha [3.4K]3 years ago
8 0
Yes, it will always be a rational number. I'll expound on this by defining what a rational number is. It is any number that can be expressed as a fraction. Otherwise, it is called an irrational number with a non-terminating decimal expansion. So, although 1/3 has a non-terminating decimal expansion because it is equal to 0.33333333...., it is still a rational number because it can be expressed into a fraction.
You might be interested in
A 16-ounce carton of milk costs 63 cents, while a half-gallon jug of milk sells for $2.24. How much more expensive, in cents per
hram777 [196]
1 quart of the 16oz jug is $1.26 (.63x2) 1 quart of the half gallon is $1.12 (2.24/2) so 1.26-1.12= 0.14 the 16oz jugs are 14 cents more expensive than the half gallon
5 0
3 years ago
Some students are going on a field trip. The cost of the trip is $100, in addition to $7per student. Write an equation that rela
grigory [225]

Answer: C= 100+7n

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
URGENT HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nimfa-mama [501]
The mistake she made was timesing the 6 by the -7.5 as there is no x after the 6
Therefore:

-3.8(-7.5) +6
28.5+6 =34.5
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
10^4/888x7<br> A.77.82<br> B78.50<br> C. 80<br> D.non of the above
labwork [276]
Answer is a hope it helps
6 0
3 years ago
What tempreture is 10 degrees less than 6 degrees Celsius
ser-zykov [4K]
10 degrees less then 6 degrees C is -4 degrees C
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The $1,008 paid by the Nobles(problem one) to buy the refrigerator included an interest charge of $135. What was the cash cost o
    15·1 answer
  • Will mark brainliest! Need help (50 points)
    11·2 answers
  • What is the sloe and y intercept for tge graph of y-3x=15
    14·1 answer
  • Eight friends share 4 bunches of grapes equally. What fraction of a bunch of grapes does each friend get?
    5·2 answers
  • How far from the base of the house do you need to place a 15ft ladder so that it exactly reaches the top of a 12ft tall wall
    7·1 answer
  • There are 50 students that voted for new sports and 6 voted for rugby what is the percentage
    12·2 answers
  • What is the unit rate of pesos per dollar?
    14·2 answers
  • it cost $11 for 15 granola bars what is the unit price in dollars per granola bar, rounded to the nearest hundred
    5·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST
    8·1 answer
  • How many solutions does this system have?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!