1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slava [35]
2 years ago
9

Pls help i will give brainliest

Mathematics
1 answer:
Temka [501]2 years ago
7 0

Answer:

If you multiply by 2 then it would become -16 < 4 which is 2 times as much as the original.

If you multiply by -2 then it will become 16 < -4 which is not true.

Step-by-step explanation:

If you multiply by 2 then it would become -16 < 4 which is 2 times as much as the original.

If you multiply by -2 then it will become 16 < -4 which is not true.

You might be interested in
1/3 divided by 4 someone help!!
kozerog [31]

Answer:

1/12

Step-by-step explanation:

1/3 x1/4=1/12

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the absolute value of | r - 8| = 5?
fomenos

Answer:

r = 13, 3

Step-by-step explanation:

| r - 8| = 5

All solutions for r by breaking the absolute value into the positive and negative components

r = 13, 3

3 0
3 years ago
A tin of biscuits contains shortbread and choc-chip biscuits in the ratio 2:3 . The tin contains 80 biscuits. How many short-bre
Aleksandr [31]

Answer:

32

Step-by-step explanation:

There are 80 biscuits inside the tin.

Also, they said that those biscuits are in the ratio

Short bread    :      Choc - chip

          2          :        3

Altogether there are 5 shares ( 2 + 3)

And now you can divide 80 by 5 to find how many biscuits contain per a share.

80 ÷ 5 = 16

In the question, they asked us to to find the number of short biscuits inside the tin.

Let us find that.

There are 2 shares for short bread biscuits.

So,

Number of short biscuits ⇒ 2 × 16

                                         ⇒ 32

Hope this helps you :-)

5 0
2 years ago
Great Grizzly Park sells adult tickets at price x and tickets for children 12 and under at price y. The total charge for 3 adult
alexgriva [62]

Answer:

answer is J because if we lay out the information we will understand it

5 0
2 years ago
One dozen eggs cost $1.98 how much does 1 egg cost
RSB [31]
I think it would be 15 cents!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Each of the following statements describes a quadrilateral. Which of the quadrilaterals are NOT parallelograms? Choose three.
    9·2 answers
  • How many 12-inch rulers will be about the same length as a flag
    10·1 answer
  • Which one is greater 7/8 or 2/8
    12·2 answers
  • Enter the correct answer in the boxes and select the corresponding number in each column.
    9·1 answer
  • Assume that all (525)poker hands are equally likely. What is the probability that you will be dealt:
    5·1 answer
  • What is the steps to solve f(x)=x^2
    9·1 answer
  • Convert to slope intercept form<br> y-3=-2(x+4)
    14·1 answer
  • A population of 3000 people doubles in size every 10 years. Determine the population after 50 years.
    8·1 answer
  • State the relation between the quantities involved​
    11·2 answers
  • I need help, it’s geometry:
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!