1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aivan3 [116]
2 years ago
6

A mixed economy is dependent only on the choices of individuals and businesses a combination of individual choice and government

protection where people produce and trade traditional goods completely based on government decisions
Mathematics
2 answers:
bekas [8.4K]2 years ago
5 0

Answer:

In general, a mixed economy is "a combination of individual choice and government protection," although the balance tends to lean more towards individual choice.

777dan777 [17]2 years ago
5 0

Answer:

a combination of individual choice and government protection

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Can anbody help? I need this to pass my exam
melamori03 [73]

Answer:

the third one

Step-by-step explanation:

search up 30 - 60 - 90 triangle rule for references

6 0
3 years ago
What is the rule for this pattern? 1st term:32, 2nd term:36, 3rd<br>term:40​
Alenkasestr [34]

Answer:

Add four to each sum

Step-by-step explanation:

32, 36, 40

32 + 4 = 36

36 + 4 = 40

Rule: Add four to each sum

Hope this helped!

(Let me know if I got something wrong!)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 34 &amp; 3/4 inches divided by 2 equal
Sever21 [200]

Answer:

17 and 3/8 inches

Step-by-step explanation:

..............................

(34+3/8)/2=17+3/16

plz....

mark it as a brilliant answer

7 0
3 years ago
The function g is defined by g(x)= 3x2 - 3.<br> Find g(3z).
vagabundo [1.1K]
=3(3z)2-3
=3(9z2)-3
=27z^2-3
=3(9z^2-1)
=3(3z+1)(3z-1)
5 0
3 years ago
Help please I don’t get this
Leviafan [203]

Answer:

$2.35 for one video

Step-by-step explanation:

You set up two equations:

$7.50= p + 2v

$12.20= p + 4v

You then set both equal to p

p=-4v+12.20 and p=-2v+7.50

So you can set them equal to each other and solve for v (the cost of one video)

v= $2.35  

6 0
3 years ago
Other questions:
  • I'm on the last question <br><br>the second option it's wrong (16-pi) in^2
    5·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST FOR FASTEST AND CORRECT ANSWER! ANSWER NOW!
    6·2 answers
  • Use the Exterior Angles Theorem to find the measure of each angle in degrees.​
    11·1 answer
  • About 50 percent of the math questions are multiple choice and 50 percent are grid-in.
    6·2 answers
  • Evaluate the expression for the given value of the variable
    11·1 answer
  • Бn9 x 000 |<br> 1000x372
    6·1 answer
  • Reduce the rate 80 miles per 4 hours to its unit rate and write the miles
    6·2 answers
  • Sydney invested $440 in an account paying an interest rate of 5.6% compounded daily. Assuming no deposits or withdrawals are mad
    11·1 answer
  • How do we know if values in a table are proportional?
    5·1 answer
  • This is the last one I promise!!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!