1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Firlakuza [10]
2 years ago
15

Please help!

Mathematics
1 answer:
UkoKoshka [18]2 years ago
5 0

The values of x in the triangles and the angles in the rhombus are illustrations of tangent ratios

  • The values of x in the triangles are 21.4 units, 58 degrees and 66 degrees
  • The angles in the rhombus are 44 and 46 degrees, respectively

<h3>How to determine the values of x?</h3>

<u>Triangle 1</u>

The value of x is calculated using the following tangent ratio

tan(25) = 10/x

Make x the subject

x = 10/tan(25)

Evaluate

x = 21.4

<u>Triangle 2</u>

The value of x is calculated using the following tangent ratio

tan(x) = 8/5

Evaluate the quotient

tan(x) = 1.6

Take the arc tan of both sides

x = arctan(1.6)

Evaluate

x = 58

<u>Triangle 3</u>

The value of x is calculated using the following tangent ratio

tan(x) = 0.34/0.15

Evaluate the quotient

tan(x) = 2.27

Take the arc tan of both sides

x = arctan(2.27)

Evaluate

x = 66

<h3>How to calculate the angles of the rhombus?</h3>

The lengths of the diagonals are:

L1 = 2 in

L2 = 5 in

Represent the angles with x and y.

The measures of the angles are calculated using the following tangent ratios

tan(0.5x) = 2/5 and y = 90 - x

Evaluate the quotient

tan(0.5x) = 0.4

Take the arc tan of both sides

0.5x = arctan(0.4)

Evaluate

0.5x = 22

Divide by 0.5

x = 44

Recall that:

y = 90 - x

This gives

y = 90 - 44

Evaluate

y = 46

Hence, the angles in the rhombus are 44 and 46 degrees, respectively

Read more about tangent ratio at:

brainly.com/question/13347349

You might be interested in
Solving inequalities, what is x/18&gt;27
Lunna [17]

Answer:   x > 486

Explanation:

We have some number x and we divide that by 18. The result is larger than 27. To find possible values for x, we need to undo what is happening to x. The opposite of division is multiplication. We multiply both sides by 18 to cancel out the "18" on the left side, which will isolate x to get it to its own side.

This is what the steps look like

x/18 > 27

18*( x/18 ) > 18*27 .... multiplying both sides by 18

x > 486 ... note the 18's cancel on the left side

So this means x is some number greater than 486.

7 0
3 years ago
When the blue trapezoid is translated to the green one, the new coordinates of the point (0, 0) will be
creativ13 [48]
Your point (0,0) on the blue shape, when translated to the green shape, becomes (-6,-8)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP! 20 POINTS AND BRAINLIEST FOR THE FIRST RATIONAL ANSWER! PLEASE EXPLAIN!!
Semmy [17]

Answer:

C would be your answer

Hope this helps!

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
A line passes through the point (4, -6) and has a slope of 3/2 . Write an equation in slope-intercept form for this line.
tatyana61 [14]

A slope intercept form: y = mx + b where m = slope and b = y -intercept

A slope of 3/2 is given

So y = 3/2 x + b

To find b:

b = y - mx

A line passes through the point (4, -6)

b = -6 - (3/2)(4)

b = -6 - 6

b = - 12

Answer

Equation in  slope intercept form:  y = 3/2 x - 12


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the two big ideas in the learning of fractions
Oksanka [162]

Answer:

1. There is a numerator and denominator. The numerator is the number on the top and the denominator is the number on the bottom.

2. A fraction is basically a portion of something. There are different methods of dividing, multiplying, adding, and subtracting fractions.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Is (2,-3) a solution for the linear equation y = 4x - 5? Justify your answer
    10·2 answers
  • At the convenience store, a 12 pack of Dr. Pepper costs $3.96. How much does each can cost?​
    14·2 answers
  • Can someone please answer. There is one picture. There's a picture. Thank you!
    14·1 answer
  • Satoko has 303030 tokens to spend at an arcade. The three lines represent the cost of playing Satoko's three favorite games for
    6·2 answers
  • At Silver Gym, membership is $35 per month, and personal training sessions are $25 each. At Fit Factor, membership is $55 per mo
    15·1 answer
  • NEED HALP PLEAAAASE!!! I REALLY DONT GET THIS-
    14·1 answer
  • a dream club charges $150 for the first month of membership, and $5 less each month after that. what is the total membership for
    12·1 answer
  • Here are some questions, i have helped many of you and i will give 20 points for helping me :) doing all the questions would be
    5·1 answer
  • The musical “Rent” boasts there are 525,600 minutes in a year. Verify that this is correct for a 365-day (non-leap year) year.
    11·2 answers
  • Can somebody help me with this !!!!!!!thanks
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!