1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulijaS [17]
2 years ago
6

Use the relationship between the angles in the figure to answer the question.

Mathematics
2 answers:
Serggg [28]2 years ago
8 0

Answer:

x=52°

Step-by-step explanation:

because of the vertical angles theorem

Nookie1986 [14]2 years ago
3 0

Answer:

x=52°

Step-by-step explanation:

   the vertical angles theorem

You might be interested in
I need the answer cause this is for a grade please!!! Jamie has a rectangular room in her home with a width of 8 feet and a diag
FinnZ [79.3K]

Answer:

You can find the diagonal of a rectangle if you have the width and the height. The diagonal equals the square root of the width squared plus the height squared.

92+72−−−−−−√=11.4

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is 5,183.6 X 0.0016 =
DENIUS [597]

Answer:

8.3 (nearest tenth)

Step-by-step explanation:

7 0
4 years ago
Which of the following could be the lengths of the sides of a 45°-45°-90° triangle?
I am Lyosha [343]

Answer:

4/5/6= 6/4/5

Step-by-step explanation:

because that i have like with the mose cocative invous

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
State the difference between Map, Globe, and Plan​
kati45 [8]

Answer:

The globe represents the whole earth, whereas a map may represent the whole earth or just a part of it. A globe can be used to get a broad-level picture of the world while maps provide more specific information about different places.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Dawn simplified a power correctly and came up with a value of 64.
abruzzese [7]

Answer:

Hello fellow brainlian, I am pretty sure the answer is A)

Step-by-step explanation:

Have a Totally Horse-some Day!

                 With love,

                       -The one and only Alaska

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of these rate descriptions represent unit rates?Check all that apply.
    14·2 answers
  • A 16-fl oz bottle of juice cost $2.00 what is the unit cost
    10·1 answer
  • 3. WEATHER On a cold January day,
    7·1 answer
  • What is the measure of I? Explain
    5·1 answer
  • Question 1 of 10 An equation allows you to find the x- and y-coordinates of any point on the xy- plane. A. True B. False​
    14·2 answers
  • Does anybody know the answer to the question?
    6·1 answer
  • The circumference of a circle is<br> 9m<br> What is the area of the circle?
    6·1 answer
  • List the domain and range of the relation.<br> {(4-3), (8,8), (0.-3)(8.1) (4.3)}<br> The domain is
    5·1 answer
  • I need some math help ​
    5·1 answer
  • I need help with question 3 part B please !
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!