1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
statuscvo [17]
2 years ago
11

Nadia needs one cup of ice cream for every student in her class for their year-end party. the ice cream is only sold in pints. i

f there are 24 students in her class, how many pints of ice cream will she need? describe how to solve this problem.
Mathematics
1 answer:
mylen [45]2 years ago
7 0

Answer:

12 pints

Step-by-step explanation:

There are 24 students & each one gets 1 cup, so you will need 24 cups total.  There are 2 cups in a pint.  You divided the 24 cups you need by 2 cups in a pint to get the answer of 12 pints.

You can double check:  12 pints converted to cups (2 cups in a pint) is 12 x2 = 24 cups

You might be interested in
Geometry!<br> Find the length of the short leg
Mrrafil [7]
90 cm because ................................
3 0
3 years ago
Payday loans are very short-term loans that charge very high interest rates. You can borrow $500 today and repay $575 in two wee
Artyom0805 [142]

Answer:

3685.7%

Step-by-step explanation:

Please don't get mad if it's wrong.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve x:(x+4)/3=2<br> Will give points
sasho [114]

\frac{x + 4}{3}  = 2 \\  \\  \\  \text{ Multiply by 3 on both sides,  }\\  \\   \\ =  >  \frac{x + 4}{3}  \times 3 = 2 \times 3 \\  \\  \\  \\  =  > x + 4 = 6 \\ \\   \\  =  > x = 6 - 4 \\  \\  \\   =  > x = 2






Hence, value of x in the given equation is 2
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sun is 93,000,000 miles from Earth. What is the value of the 3 in the number 93,000,000
Lostsunrise [7]

Answer:

three million

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Mrs. Gonzales has only $63.50 to spend at a clothing store. She wants to buy a shirt that costs $28, including tax, and some bra
ehidna [41]

Answer:

Mrs. Gonzales can buy a maximum of 7 bracelets.

Step-by-step explanation:

A shirt costs $28 total.

Bracelets cost $4.50 each total.

Mrs. Gonzales has $63.50 in all, assuming she wants to spend all of it.

Set the equation, let bracelets be denoted by the variable, x.

4.50x + 28 = 63.50

Isolate the variable, x. Note the equal sign, what you do to one side, you do to the other. Do the opposite of PEMDAS. First, subtract 28 from both sides:

4.50x + 28 (-28) = 63.50 (-28)

4.50x = 63.50 - 28

4.50x = 35.50

Next, divide 4.50 from both sides of the equation:

(4.50x)/4.50 = (35.50)/4.50

x = 35.50/4.50

x = ~7.89

However, note that you cannot round up, as you are buying. You also cannot buy .89 of a bracelet, so round down.

x = 7

Mrs. Gonzales can buy a maximum of 7 bracelets.

~

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Audrey is practicing basketball. She makes a basket from the free throw line 8 out of 25 shots. which decimal shows the fraction
    9·2 answers
  • Mrs.smith earns $3500 a month. She saves $280 a month. Savings is what percent of her income?
    12·1 answer
  • Evaluate √16-x when x=8.
    11·1 answer
  • Eggs are packaged by the dozen. If a dozen eggs cost<br> $1.56, what is the unit price per egg?
    13·2 answers
  • 10.210 ÷ 10 (Long Division Work)
    7·2 answers
  • In general, as sample size increases Group of answer choices the standard error increases in size the standard error decreases i
    14·1 answer
  • 4 1/2 ounces per 3/4 miles<br> _____ ounces per 1 mile
    7·2 answers
  • Both students made a mistake.
    15·2 answers
  • How many times does 3 4 go into 6 ?
    6·2 answers
  • I need to do all of them.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!