1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inga [223]
3 years ago
8

Answer the question on the basis of the accompanying production possibilities tables for two countries, Latalia and Trombonia.

Business
1 answer:
Scilla [17]3 years ago
5 0

The production possibility table shows that in Latalia the domestic real cost of 1 ton of pork is C. 5 tons of beans.

<h3>What is production?</h3>

It should be noted that production simply means the creation of goods and services for consumers.

In this case, production possibility table shows that in Latalia the domestic real cost of 1 ton of pork is 5 tons of beans. This is because 5 tons of beans will be sacrificed to produce the pork.

Learn more about production on:

brainly.com/question/16755022

You might be interested in
Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45
jeka57 [31]

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

6 0
3 years ago
2 The link that distributes a product from a supplier to the consumer is afn)
Kaylis [27]

Answer:

A. supply chain

Explanation:

The supply chain is the entire system that a manufacturer uses to deliver finished products to the intended consumers. The supply chains start from sourcing materials to the processing and distribution of finished goods to final consumers.  The supply chain managers manage the supply chain process.

The supply chain system consists of the manufacturer and some independent entities such as distributors, wholesalers, warehousing service providers, transporters, and retailers.

7 0
3 years ago
How do Human Services differ from other Consumer Services? is it to Human Services are nonprofit agencies that help individuals
Amanda [17]

The ACTUAL answer to this question is Human Services focus on helping individuals live better lives rather than providing solely commercial or corporate services. Originally I thought this was the right answer but I wanted to make sure, so the other person who answered this question made me doubt myself and choose the wrong answer. I would've gotten 100% if this person ACTUALLY knew the right answer instead of guessing. Also I was thinking that Human Services isn't non profitable, but I blew off any doubts because I ASSUMED they'd write the right answer because if you're gonna answer a question on here you should be sure that the info is correct. Please rate the other answer 1 star so people know not to trust their answer.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
When economists say that money serves as a store of value, they mean that it is :_______
timofeeve [1]

Answer:

a) a monetary unit for measuring and comparing the relative values of goods.

Explanation:

In the case when the economist said that money could be treated as the store of value so this means that it represent one of the functions of money which can be stored and retrieve later onwards

Also it is a monetary unit that could be used for measuring and also compared the goods value

Therefore the option a is correct

6 0
3 years ago
Heath Food Corporation’s bonds have 7 years remaining to maturity. The bonds have a face value of $1,000 and a yield to maturity
joja [24]

Answer:

8.55%

Explanation:

For computing the current yield first we have to determine the present value by applying the present value formula which is shown below:

Given that,  

Future value = $1,000

Rate of interest = 8%

NPER = 7 years

PMT = $1,000 × 9% = $90

The formula is shown below:

= -PV(Rate;NPER;PMT;FV;type)

After solving this, the present value is $1,052.06

Now the current yield is

= PMT ÷ PV

= $90 ÷ $1,052.06

= 8.55%

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose the cost to erect a tornado siren in a small town is $15,000. in addition, suppose the value of a human life is $10 mill
    9·1 answer
  • Increasing your 401k deduction will ________ your take-home pay and __________ your federal taxes in the current year.
    15·1 answer
  • The Boston Consulting Group (BCG) has given specific names and descriptions to the four resulting quadrants in its growth-share
    13·1 answer
  • Mistakes made by staff are affecting overall efficiency, so you have contacted the local community college to inquire about cust
    12·1 answer
  • Susan needs to communicate a denial of warranty work to a customer. Based on her conservations with the customer, Susan feels th
    13·1 answer
  • Activities that aren’t on a critical path may add value, but they don’t actually have to be performed in order to complete the p
    12·1 answer
  • Chow Publications Inc. is a publicly traded media company focused on products for the home chef market. The company publishes a
    6·1 answer
  • An investor has two bonds in her portfolio, Bond C and Bond Z. Each bond matures in 4 years, has a face value of $1,000, and has
    8·1 answer
  • Paul Parrino purchased from Daves Professional Wheelchair Service a wheelchair manufactured by 21st Century Scientific, Inc. The
    7·1 answer
  • PLEASE ANSWER QUICKLY
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!