1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kondaur [170]
2 years ago
9

I NEED HELP WITH JUST 2 QUESTIONS PLEASE!!!! oops sry

Mathematics
2 answers:
vodka [1.7K]2 years ago
7 0

Answer: 10 john is right

Step-by-step explanation: 11 +7 - 2 x 3 +8

11 + 7 - 2 x 3 + 8 \\ \\ \\ \\ \\ \\ \\ \\ \\ \\ \\ \\

Artist 52 [7]2 years ago
4 0

Answer:

PAGE 1

A. Since PEMDAS 2*3 first

2*3 = 6

then 8/2

8/2 = 4

leaving

11 + 7 - 6 + 4

next 11 + 7

11 + 7 = 18

18 - 6 + 4

18 - 6 = 12

12 + 4 = 16

your answer is 16

B. No because John did not complete his problem correctly. The right answer is 16.

PAGE 2

A. Because of PEMDAS 4 * 12 first

4 * 12 = 48

then 48/3 = 16

your equation comes to

48 + 16 -15

then do

48 + 16 = 64

64 - 15 = 49

the answer is 49

B. If you don't do PEMDAS it can cost you the right answer.

See what answer you get when you don't do PEMDAS and just complete the equation left to right

48 + 4 = 52

52 * 12 = 624

624/3 = 208

208 - 15 = 193

the wrong non-PEMDAS used answer would then be 193

hope this helps:)

You might be interested in
Solve the given inequality. Describe the solution set using the set-builder or interval notation. Then, graph the solution set o
Korolek [52]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

10(10m+6)<=12        

100m+60<=12       Distributive Property

100m     <=12-60

100m    <=-48

     m    <=-48/100

     m    <=-.48

This says values for m that are less than or equal to -.48

-.48 is between -1 and 0 so the answer is B

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. Chris takes 25 minutes to replace one car tyre.
vekshin1

Chris and Jim must replace a <em>total</em> quantity of 17 tyres.

<h3>What is the minimum number of tyres to be replaced?</h3>

In this problem we must use an inequality of the form f(x) ≥ a, where f(x) is the difference between the number of tyres replaced by Jim and the number of tyres replaced by Chris:

(25/20) · x - x ≥ 3

(5/20) · x ≥ 3

x ≥ 12

Then, the <em>minimum</em> number of tyres to be replaced is n = 15 + 12 = 17 tyres.  

To learn more on inequalities: brainly.com/question/20383699

#SPJ1

3 0
1 year ago
A dressmaker needs to cut 18-inch pieces of ribbon from rolls of ribbon that are 6 feet in length. How many 18-inch pieces can t
TiliK225 [7]

Answer: 20 pieces, 72 inches of ribbon

Step-by-step explanation: 6/1.5=4 4x5=20 6x12= 72 inches

4 0
1 year ago
If h(x) = 48, find x
babymother [125]

Answer: 0523 i think this the answer i don't know

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The carpet used in Parkers bedroom covers an area of 121 square feet. If the carpet is square, what is the length of each side o
steposvetlana [31]

The length of the carpet's side is 11 feet

Step-by-step explanation:

Step 1 :

The area covered by the carpet = 121 square feet

We need to find the length of side of  carpet

Step 2 :

Since it is given that the carpet is square, the length of all sides are the same

The area is obtained by squaring the side. Hence to find the side from the given area we need to take the root of the area.

Side²  = 121

Therefore side = √121 = 11 feet

Step 3 :

Answer :

The length of the carpet's side is 11 feet

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Calculate the mean 20,12,29,15,49
    7·2 answers
  • light bulbs usually cost $2. They are on sale for 0.50 of the regular price. What is the sale price? Is this a better price than
    11·1 answer
  • A magazine provided results from a poll of 1500 adults who were asked to identify their favorite pie. Among the 1500 ​respondent
    5·1 answer
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost
    8·2 answers
  • Anna is buying supplies to mail a gift to a friend who lives in California. First, she buys a shipping box for $4.95 and bubble
    6·2 answers
  • Joseph received a $20 gift card for downloading music. Each downloaded song costs $1.29. Explain how to write and solve an inequ
    14·1 answer
  • What is the domain of the relation graphed below?
    7·2 answers
  • Please look at the picture and help me with this question
    11·1 answer
  • PLSSSSSS HELP GIVING 10 POINTS
    8·1 answer
  • Ok so....
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!