1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anygoal [31]
3 years ago
6

Find the vertex of the parabola y = 2x2 + 10x + 8

Mathematics
1 answer:
DerKrebs [107]3 years ago
6 0

Answer:

The vertex is -5/2 and -9/2

Step-by-step explanation:

I looked it up on math

way

You might be interested in
Someone please help
shepuryov [24]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

2 cubes horizontal,  3 cubes (down) vertical,  2 cubes horizontal.

4 0
3 years ago
At the market, 8 apples cost $4dollar. How much do 9 apples cost?
Lorico [155]

Answer: $4.50 for 9 apples

Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.

Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.

Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.

(.50) (9) = 4.50

Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.

4 0
3 years ago
Select two ratios that are equivalent to 2:12 A.6:40 B.12:2 C.3:24 D.1:6 E.8:48
Sever21 [200]

Answer:

E

Step-by-step explanation:

2:12 is equivalent to 8:48

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
I don't know how to do this question.
sergij07 [2.7K]
The perimeter is the measure around the shape, so just add all the sides together-
6+5x+x+2
6x+8
Since this is a right triangle, you multiply the legs (6 and x+2) and divide by 2
6(x+2)
6x+12
/2
3x+6
8 0
2 years ago
-3x &gt; 15 or 2x -1 &gt; 7<br> NEED HELP ASAP !!!
Artyom0805 [142]

Answer:

no.

Step-by-step explanation:

never.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Por favor ayúdenme en esta ecuación: 5x-3x=6x-8
    10·2 answers
  • 66 times 88 divided by 6
    13·2 answers
  • What is the product? a-3/7 divided by 3-a/21
    7·1 answer
  • Country A produces eight times the amount of diamonds in carats produced in country B. If the total produced in both countries i
    14·1 answer
  • List all the factors of 16
    7·2 answers
  • The area of a rectangle is 2937 M2 if the length is 15 what is the perimeter of the rectangle
    12·1 answer
  • James, Priya, and Siobhan work in a grocery store. James makes $8.00 per hour. Priya makes 20% more than James, and Siobhan make
    15·1 answer
  • The distributive property 3(8-x)
    15·1 answer
  • A cylinder has a base diameter of 4cm and a height of 2cm. What is its volume in
    9·1 answer
  • Huy is painting eight styrofoam cubes for a science project. the side length of the cube measures 6 1/2 inches. What is the tota
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!