Answer:
A
Step-by-step explanation:
2 cubes horizontal, 3 cubes (down) vertical, 2 cubes horizontal.
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.
Answer:
E
Step-by-step explanation:
2:12 is equivalent to 8:48
The perimeter is the measure around the shape, so just add all the sides together-
6+5x+x+2
6x+8
Since this is a right triangle, you multiply the legs (6 and x+2) and divide by 2
6(x+2)
6x+12
/2
3x+6
Answer:
no.
Step-by-step explanation:
never.