Answer:
number c
Step-by-step explanation:
4 x 5 = 20
4x 8 = 32
5 x 5 = 32
5 x 8 = 40
Hope this helps ;)
In logic, a biconditional<span> is a compound </span>statement<span> formed by combining two conditionals under "and." Biconditionals are true when both </span>statements<span> (facts) have the exact same truth value.
It could help you transform the statement into biconditional form.
I hope my answer has come to your help. God bless you and have a nice day ahead!
</span>
Answer:
$1.80 per pound
Step-by-step explanation:
divide the cost by the number of pounds of strawberries to get your answer
<span>P= IRT solve for T
To solve for T, you must get T on it's own on one side of the equals sign, with all the other terms on the other side.
IRT means that I and R are multiplied by T.
To get rid of them we must do the opposite of multiply, which is divide.
But because this is an equation, anything we do on one side of the equals sign, must be repeated on the other side.
So if we divide the right side by IR, we must also divide the left side by IR</span>
Answer:
New or current cost = 12 - 4.2 = $7.8
Step-by-step explanation:
Franco's Pizza is selling their pizzas 35% cheaper than usual. This is a discount on the normal cost. To get the amount it costs now, we will find the percentage of the discount on the original cost and subtract what we get from the original cost.
Discount = 35℅
Original cost of pizza is $12 (if a pizza normally cost $12).
So the discount in terms of dollars
= ℅ discount / 100 × normal cost of pizza
= 35 / 100 × 12 =0.35 × 12 = $4.2
New or current cost of pizza would be normal or original cost - the discount in dollars.
New or current cost = 12 - 4.2 = $7.8